BREAKING NEWS

"Joe Biden e ka bërë të qartë se SPAK..."/ Spartak Ngjela komenton deklaratat e Yuri Kim dhe Arben Krajës: Berisha është hetuar para se të shpallej non grata, ndërsa Meta po hetohet për...

"Joe Biden e ka bërë të qartë se SPAK..."/
x
BREAKING NEWS

Thellohet përçarja në PD/ Nga Mallakastra në Krujë, zbardhen 7 kandidatët e grupit të Alibeajt për zgjedhjet lokale. Kush janë emrat e njohur

Thellohet përçarja në PD/ Nga Mallakastra në Krujë,
x
BREAKING NEWS

“Tërmet” tek opozita në dhjetor, nga rikthimi i Lulzim Bashës në krye të PD, tek përjashtimi i Berishës dhe Metës nga Parlamenti, ja prapaskenat

“Tërmet” tek opozita në dhjetor, nga rikthimi i Lulzim
x
BREAKING NEWS

Joe Biden fut në ankth politikën shqiptare, pushtetarët e lartë të korruptuar “në rrethin e ferrit” nga kushtet evropiane, si do të plotësohen me materiale shtesë nga amerikanët dosjet “përvëluese” në SPAK

Joe Biden fut në ankth politikën shqiptare, pushtetarët e
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: Ja kush ka qenë njeriu i besuar i CIA në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe çfarë i ka shkruar në një raport Uashingtonit në shtator 1944 për shqiptarët

Muharrem Xhafa: Ja kush ka qenë njeriu i besuar i CIA në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Shqipëria do pushtohet nga dimri i acartë, ja çfarë ka rezervuar moti për ditët e para të Dhjetorit (TABELAT)

Shqipëria do pushtohet nga dimri i acartë, ja çfarë ka
x
BREAKING NEWS

“Gropa ruse” në zemër të Evropës, Suedia tronditet nga një skandal spiunazhi si nëpër filma, zbulohet një ndërtesë plot me oficerë të inteligjencës sekrete të Kremlinit

“Gropa ruse” në zemër të Evropës, Suedia
x
BREAKING NEWS

(VIDEO) "U kry... mos e fut aty"/ Ambasadores Yuri Kim i ndodh incidenti në Tiranë, një personazh i njohur për mediat kërcënon diplomaten, truprojat e largojnë me shpejtësi

(VIDEO) "U kry... mos e fut aty"/ Ambasadores Yuri Kim i ndodh
x

Bota

Eksperti i ekonomisë ngre alarmin: Po rritet varfëria, qytetarët kanë minimum të ardhurash

Eksperti i ekonomisë ngre alarmin: Po rritet varfëria, qytetarët

Eksperti i ekonomisë Enton Duro ka folur mbrëmjen e sotme në një emision televiziv, mbi inflacionin dhe krizën e çmimeve në vend.

Duro tha se ekziston rreziku që varfëria në Shqipëri të rritet, duke shtuar se një numër i lartë i qytetarëve shqiptarë kanë minimum të ardhurash dhe konsumojnë vetëm për ushqime.

“Presionet inflacioniste kanë nisur pas pandemisë, problemi aktual është se ky inflacion nuk ishte siç u parashikua, vetëm i kërkesës por përkthehet në goditje ndaj biznesit dhe prodhuesit. Nga krahu tjetër dëmton fuqinë blerëse të konsumatorit, i cili është mesatar i varfër, sepse nivelin e të ardhurave e kemi më të ulëtin në rajon.

Shtresa të cilat kanë minimum të ardhurash, konsumojnë vetëm për ushqim. Ne nuk kemi tregues të drejtpërdrejtë të varfërisë, Banka Botërore bën vlerësime për varfërine dhe 2021 që pati rritje të lartë ekonomike, nga një nivel negative pati efekte pozitive, pati reduktim në varfëri, të paktën për atë vit.

Por mesa shohim do të rritet sërish varfëria, është vulnerabël, lëviz në fasha të ndryshme. Varfëria është privimi i kushteve normale të jetësës, është thirrje për ndryshim, të ndryshohet mënyra si është ndërtuar shoqëria”,u shpreh Duro.

Më të lexuarat