BREAKING NEWS

Partia Demokratike në zi, ndërron jetë funksionari demokrat, deputetja ndan lajmin e hidhur (EMRI+FOTO)

Partia Demokratike në zi, ndërron jetë funksionari demokrat,
x
BREAKING NEWS

Ja planet e dhunshme të Berishës për të marrë PD, skenar si në 1998 për të sulmuar selinë dhe larguar me forcë Bashën

Ja planet e dhunshme të Berishës për të marrë PD,
x
BREAKING NEWS

Ish-këshilltari i nxjerr të fshehtat Berishës, Grid Rroji: Franca po mbështet në prapavijë Saliun në luftën me SHBA, bashkë me Metën synojnë trazira

Ish-këshilltari i nxjerr të fshehtat Berishës, Grid Rroji: Franca
x
BREAKING NEWS

Rama fton Bashën të ulen në tryezë për vetingun në politikë, tregohet i gatshëm të dëshmojë në Komisionin Hetimor për 25 prillin

Rama fton Bashën të ulen në tryezë për vetingun në
x

Bota

Eksperti i sëmundjeve infektive zbardh fakte të rënda/ Gjendet një infeksion i rrallë tek pacientët e shëruar nga Covidi. Ju shkatërron…

Eksperti i sëmundjeve infektive zbardh fakte të rënda/ Gjendet

Një infeksion fungal që imiton tuberkulozin kurrizor u gjet tek pacientët e shëruar nga Covidi.

Një pacient 66-vjeçar u zbulua me ethe të moderuar dhe siklet të fortë në pjesën e poshtme të shpinës një muaj pasi u shërua nga COVID-19, duke treguar ekzistencën e këtij infeksioni fungal. Pacienti fillimisht u trajtua me relaksues të muskujve dhe ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, por nuk pati asnjë përmirësim.

Spondylodiscitis u zbulua pasi një skanim i rezonancës magnetike (MRI), ku u panë dëmtime të gjera të kockave të lidhura me infeksionin në zbrazëtitë e diskut kurrizor. Sëmundja kërpudhore invazive, e njohur në mjekësi si osteomieliti aspergillus, ka qenë e vështirë të identifikohet pasi imiton tuberkulozën kurrizore (TB). Ky lloj i kërpudhave është gjetur në zgavrat e gojës të njerëzve pa COVID, si dhe në mushkëri në raste të rralla, sipas Helthsite.

Eksperti i sëmundjeve infektive Parikarishit Prayag i spitalit Mangeshkar informoi se osteomieliti kurrizor i shkaktuar nga speciet kërpudhore aspergillus është diagnostikuar në katër pacientë në tre muaj. Më parë, nuk është përshkruar asnjë rast i osteomielitit vertebral në pacientët pas COVID-it në Indi, shtoi ai.

Të katër kishin Covid të rëndë dhe u trajtuan me steroid për t’i ndihmuar ata të kapërcejnë simptomat e lidhura me Covid siç janë pneumonia dhe vështirësi të tjera. Përdorimi afatgjatë i kortikosteroideve, sipas ekspertit, mund të rrisë rrezikun e infeksioneve oportuniste, në varësi të sëmundjes themelore që trajtohet dhe ilaçeve të tjera që përdoren.

Mukormikoza: Një tjetër infeksion fungal më i zakonshëm në pacientët e shëruar

Një infeksion tjetër kërpudhor që ka prekur njerëzit që janë shëruar nga COVID është mukormikoza e shkaktuar nga një grup mykësh të njohur si mucormycetes. Myku si këto gjenden natyrshëm në mjedis. Njerëzit, nga ana tjetër, preken kur sistemi imunitar i trupit është i komprometuar dhe i prekshëm. Pas thithjes së sporeve të kërpudhave nga ajri, ajo prek mushkëritë dhe sinuset. Kërpudhat gjithashtu mund të futen në trup përmes prerjeve ose plagëve të hapura. Ky infeksion mendohet gjithashtu se shkaktohet nga përdorimi afatgjatë i kortikosteroideve.