BREAKING NEWS

Euro dhe Dollari prekin 'fundin', zbuloni se çfarë po ndodh me monedhat e huaja sot

Euro dhe Dollari prekin 'fundin', zbuloni se çfarë po
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që ndaloi dhunimin e Gert Shehut

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që
x
BREAKING NEWS

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më ftojnë sot si drejtues në polici nuk pranoj. Ja arsyeja e fortë

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime të forta: Gerti Shehu mund të jetë i rekrutuar nga shërbime inteligjence

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i menjëhershëm i policisë

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh detaje të forta dhe zbulon lëvizjet e fundit të prokurorisë

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e Berishës për agresorin

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e
x
BREAKING NEWS

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër autoritetet: Hetimi për sulmin ndaj Berishës duhet të niste më shpejt, policia duhet të...

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër
x

Bota

Ekstremi i djathtë drejt fitores, çfarë nënkuptojnë zgjedhjet e sotme në Itali për luftën në Ukrainë

Ekstremi i djathtë drejt fitores, çfarë nënkuptojnë

Partia e ekstremit të djathtë Vëllezërit e Italisë, e udhëhequr nga Giorgia Meloni, duket se do të arrijë një fitore të madhe në zgjedhjet e sotme kombëtare.

Gara është mbizotëruar nga çështje të nxehta, duke përfshirë krizën e kostos së jetesës së Italisë dhe rimëkëmbjen nga Covid-19, por gjithashtu, në mënyrë kritike, mbështetjen e vendit për Ukrainën.

Italia udhëheqëse do të kërkonte një aleancë qeverisëse për Melonin, duke përfshirë partinë e Legës së ish-Zëvendëskryeministrit Matteo Salvini dhe partinë Forza Italia të ish-kryeministrit Silvio Berlusconi, shkruan CNN.

Pse ka rëndësi kjo? Epo, ndërsa Meloni ka mbështetur me vendosmëri mbrojtjen e Ukrainës në deklaratat publike, Salvini dhe Berlusconi kanë thënë se do të dëshironin të rishikonin sanksionet kundër Rusisë për shkak të ndikimit të tyre në ekonominë italiane.

Si Salvini ashtu edhe Berluskoni kanë qenë historikisht miqësorë me presidentin rus Vladimir Putin. Salvini dikur kishte veshur një këmishë me fytyrën e Putinit të stampuar mbi të dhe, në vitin 2014, CNN raportoi për “bromancën” e Berlusconit me liderin autoritar.

Shumë nga liderët populistë të Evropës kanë lëvizur për t’u distancuar nga Putini që nga pushtimi i tij në Ukrainë. Por mbetet për t’u parë se çfarë do të thoshte një koalicion qeverisës më skeptik për mbështetjen e hekurt të mëparshme të Italisë për kombin që po sulmohet.