BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Bota

Elon Musk i shokon të gjithë: Brenda 6 muajve do të vendosim Neuralink-un e parë në trurin e njeriut! Çfarë do jetë në gjendje të bëjë ky mikroçip?

Elon Musk i shokon të gjithë: Brenda 6 muajve do të vendosim

Njeriu më i pasur në botë ka folur prej kohësh për një mikrochip i cili do të sjellë ndryshime revolucionare në mënyrën se si jetojmë. Tashmë duket se jemi vetëm 6 muaj larg. 

Elon Musk pret që një çip truri me valë, në madhësinë e një monedhe, i zhvilluar nga kompania e tij Neuralink, do të fillojë provat klinike njerëzore në 6 muaj – pasi kompania humbi afatet kohore të mëparshme të përcaktuara nga CEO miliarderi.

Neuralink po zhvillon çipe të trurit që thotë se mund t’u mundësojë pacientëve me aftësi të kufizuara të lëvizin dhe të komunikojnë përsëri, dhe Musk pretendon se do të synojë gjithashtu rivendosjen e shikimit.

Me bazë në Zonën e Gjirit të San Franciskos dhe Austin, Teksas, Neuralink vitet e fundit ka kryer teste te kafshët ndërsa kërkon miratimin nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA (FDA) për të filluar provat klinike.

“Ne duam të jemi jashtëzakonisht të kujdesshëm dhe të sigurt se do të funksionojë mirë përpara se të vendosim një pajisje në një njeri,” tha Musk gjatë një përditësimi të shumëpritur publik mbi pajisjen të mërkurën.

Dy aplikacionet e para njerëzore të synuara nga pajisja Neuralink do të jenë në rivendosjen e shikimit dhe mundësimin e lëvizjes së muskujve tek njerëzit që nuk mund ta bëjnë këtë, tha Musk.

“Edhe nëse dikush nuk ka pasur kurrë shikim, pra edhe sikur të ketë lindur i verbër, ne besojmë se mund të rivendosim shikimin,” tha ai.

Ai dëshiron të zhvillojë një çip që do të lejojë trurin të kontrollojë pajisjet komplekse elektronike dhe përfundimisht të lejojë njerëzit me paralizë të rifitojnë funksionin motorik dhe të trajtojnë sëmundjet e trurit si Parkinson dhe Alzheimer.

Ai gjithashtu flet shpesh për bashkimin e trurit me inteligjencën artificiale. Neuralink, megjithatë, po nuk po i kap afatet.

Musk tha në një prezantim të vitit 2019 se ai synonte të merrte miratimin rregullator deri në fund të vitit 2020. Më pas ai tha në një konferencë në fund të vitit 2021 se shpresonte të fillonte provat njerëzore këtë vit.