BREAKING NEWS

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i përgjigjet ‘flakë për flakë’ Alibeajt, ‘thumbon’ ashpër edhe Ilir Metën: PS ka vetëm një kusht për zgjedhjen e Presidentit të ri!

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i
x
BREAKING NEWS

“Jemi gati deri në 12 të natës”/ Alibeaj flet për emrin e Presidentit të ri të vendit dhe i dërgon mesazhin e fortë socialistëve: PS i iku marrëveshjes, ne i qëndrojmë!

“Jemi gati deri në 12 të natës”/ Alibeaj flet
x
BREAKING NEWS

Nxehet situata në selinë blu, zbulohet lëvizja që po përgatit Sali Berisha për të nxjerrë ‘jashtë loje’ Alibeajn dhe mbështetësit e tij, ja çfarë pritet të ndodhë në orët në vijim

Nxehet situata në selinë blu, zbulohet lëvizja që po
x
BREAKING NEWS

Zhduket pa asnjë gjurmë 29-vjeçari në Tiranë, Klodiana Lala zbulon lidhjen e tij me të ekzekutuarin Can Kariqin, mikun e ngushtë të Ervis Martinajt (EMRI+FOTO)

Zhduket pa asnjë gjurmë 29-vjeçari në Tiranë,
x
BREAKING NEWS

A do ketë kallëzime në SPAK për disa kryebashkiakë? Manja paralajmëron 'tërmet' në nivele të larta: Do t’i bëjmë publike sapo të kemi…

A do ketë kallëzime në SPAK për disa kryebashkiakë?
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Shpërthen keq Klodiana Lala: Të paktën të bënin sikur...

Çfarë ndodhi? Shpërthen keq Klodiana Lala: Të paktën
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e qeverisë, ministrja Evis Kushi komunikon vendimin e rëndësishëm për maturantët

Mbledhja e qeverisë, ministrja Evis Kushi komunikon vendimin e
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja amerikane del me mesazhin e rëndësishëm për Ballkanin: NATO e shqetësuar për...

Ambasadorja amerikane del me mesazhin e rëndësishëm për
x

Bota

Emergjenca globale nga "Omicron"/ Çfarë duhet të dimë për variantin afrikan të Covid-19? Flasin shkencëtarët për virusin që po kthehet në një shqetësim të madh

Emergjenca globale nga "Omicron"/ Çfarë duhet të

Mjekët e Afrikës së Jugut identifikuan një variant të ri të koronavirusit, i cili më pas u emërtua Omicron, sipas një shkronje të alfabetit grek, duke e rikthyer pandeminë sërish në vëmendje të mbarë botës.

Varianti duket se ka një numër të lartë mutacionesh, rreth 30, fakt që mund të ndikojë tek lehtësia me të cilën Omicron përhapet tek njerëzit. Shkencëtarët dinë se Omicron është gjenetikisht i ndryshëm nga variantet e mëparshme, duke përfshirë variantet Beta dhe Delta, por nuk e dinë nëse këto ndryshime gjenetike e bëjnë atë më të transmetueshëm apo më të rrezikshëm.

Deri më tani, nuk ka asnjë tregues se varianti shkakton simptoma më të rënda të sëmundjes. OBSH thotë se do të duhen javë për të gjetur nëse ai është më infektues apo nëse vaksinat janë efektive për ta luftuar atë.

Edhe pse mbetet ende e paqartë se ku u shfaq për herë të pare variant i ri, Danimarka u bë shteti i fundit europian që konfirmoi raste me Omicron. Më herët edhe Holanda, Gjermania, Republika Çeke, Britania e Madhe, Australia, Hong Kongu dhe Belgjika njoftuan se kishin identifikuar variantin shqetësues, me shkencëtarët në Itali që publikuan edhe një foto të tij. Gjithashtu, Franca beson se Omicron mund të jetë duke qarkulluar në vend.
Të premten, OBSH-ja e përcaktoi atë si një “variant që përbën shqetësim”. Marrë shkas nga kjo, një sërë shtetesh, si Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Izraeli, Italia, Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli kanë njoftuar se nuk do të lejojnë fluturimet nga shtetet e Jugut të Afrikës, e shumë të tjera po vendosin kufizime në udhëtime.

Qeveria e Afrikës së Jugut tha se vendi po trajtohej në mënyrë të padrejtë dhe u kërkoi vendeve të tjera të rishqyrtojnë vendimet e tyre për ndalimin e udhëtimeve.Ndërkaq, varianti i ri ka alarmuar edhe bursat ndërkombëtare, me ato aziatike, që kanë humbur disa pikë.

Ministrat e shëndetësisë të G7 do të mbajnë një takim urgjent të hënën në lidhje me variantin e ri Omicron i cili po përhapet në të gjithë botën dhe po detyron mbylljen e kufijve, ndërsa ekspertët po përpiqen të përcaktojnë nivelin e kërcënimit që paraqet lloji i ri.

Ministrat e shëndetësisë të G7 mbajtën një takim urgjent të hënën në lidhje me variantin e ri Omicron i cili po përhapet në të gjithë botën dhe po detyron mbylljen e kufijve, ndërsa ekspertët po përpiqen të përcaktojnë nivelin e kërcënimit që paraqet lloji i ri.