BREAKING NEWS

PS vijon “luftën”, Presidenti drejt 'fundosjes'/ Zbulohet data e përfundimit të hetimeve për shkarkimin e Metës, ja kur përfundon puna e Komisionit Hetimor

PS vijon “luftën”, Presidenti drejt 'fundosjes'/
x

Bota

Emergjenca koronavirus/ Drama me shtëpitë e të moshuarve në SHBA, zbulohen të dhënat tronditëse për viktimat

Emergjenca koronavirus/ Drama me shtëpitë e të moshuarve në

SHBA-ja është vendi i parë në botë që është prekur më shumë nga koronavirusi, me mbi 1.8 milionë të infektuar dhe mbi 107 mijë viktima.

Ndonëse përditë ka nga mbi 10 mijë raste me të prekur, vijnë lajme tronditëse për viktimat.

Të paktën 40.600 të vdekur nga koronavirusi në SHBA janë të lidhura me shtëpitë e të moshuarve. Kështu shkruan “Usa Today”, të dhëna sipas të cilave në 3 muajt e fundit rreth 40% e viktimave të totalit të vendit u përkasin shtëpive të të moshuarve, pacientë dhe punonjës.

Janë shifra shumë më të larta se ato të dhëna nga “Centers for Medicare and Medicaid Services”.

Në numërim nuk janë marrë në konsideratë 7 shtete që nuk kanë paraqitur të dhëna për shtëpitë e të moshuarve.

Më të lexuarat