Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Emiratet e Bashkuara: Nuk jemi përfshirë në sulmet kibernetike ndaj Katarit

Emiratet e Bashkuara: Nuk jemi përfshirë në sulmet kibernetike ndaj Katarit

Postuar: 17/07/2017 - 16:20

Një ministër i Emirateve të Bashkuara Arabe mohoi sot përfshirjen e vendit të tij në sulmet kibernetike që nxitën krizën politike mes vendeve fqinje të të Gjirit Persik.
 
Minsitri i jashtëm Anwar Gargash, tha sot se sipas lami në Washington Post se Emiratet e Bashkuara kishin organizuar sulmet kibernetike, nuk është i vërtetë. "Historia e Washington Post nuk është e vërtetë," tha Gargash. 
 
Kriza e Katarit duket se e ka origjinën në citimet e rreme të disa mediave se sheiku i Katarit Tamim bin Hamad Al Thani ka lavdëruar grupin Hamas, që qeveris në Rripin e Gazën në Palestinë dhe ka thënë se Irani është “një fuqi islamike”. Duke reaguar, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara, Egjipti dhe Bahreini e akuzuan Katarin se mbështet terrorizmin. 
Në fund të majit Katari tha se komentet e rreme ishin vendosur në rrjet nga hakera kibernetikë por mediat arabe nuk publikuan mohimet e autoriteteve.
Washington Post ka raportuar së fundmi se informacione të reja tregojnë se zyrtarë të Emirateve kanë diskutuar planet për organizimin e planit kibernetik, disa ditë para se të ndodhte.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 14

Lajme nga e njejta kategori

Korea e Veriut: Sanksionet po kërcënojnë mbijetesën e fëmijëve tanë

Postuar: 21/09/2017 - 16:02

Korea e Veriut tha sot në panelin e të drejtave të njeriut të OKB se sanksionet ndërkombëtare mbi programin e saj raketor dhe bërthamor po rrezikojnë mbijetesën e fëmijëve të saj.
 
Rusia: Nëse provokohemi do të godasim forcat aleate të SHBA në Siri

Postuar: 21/09/2017 - 16:00

Rusia paralajmëroi sot Shtetet e Bashkuara se do të avancojë në zona të Sirisë ku veprojë njësitë militante të mbështetura prej tyre, dhe se nuk do të hezitojë të reagojë nëse
Francë rinisin protestat masive ndaj ligjeve të punës së Macron

Postuar: 21/09/2017 - 15:58

Sindikatat franceze të punës rinisën sot protestat kundër ligjeve të kontestuara të presidentit Emmanuel Macron një ditë para miratimit të tyre të parashikuar me dekret presid
Tërmeti në Meksikë, garë për shpëtimin e fëmijëve në shkollën e shembur

Postuar: 21/09/2017 - 15:56

Grupet e shpëtimit po vazhdonin dje garën me kohën për të shpëtuar të mbijetuarit e bllokuar në një shkollë të shembur në kryeqytetin meksikan, pas tërmetit shkatërrimtar të s
Referendumi në Katalonja, Spanja vazhdon fushatën e ndalimit të votës

Postuar: 20/09/2017 - 16:24

Policia spanjolle e Guardia Civil ka ndaluar sot 14 zyrtarë të Katalonjës deh ka vazhduar sekuestrimin e materialeve që dyshohet se do të përdoren për referendumin e pavarësis
Përkthyesi i Iranit denoncohet për zbutjen e fjalëve të Trump në OKB

Postuar: 20/09/2017 - 16:22

Përkthyesi i televizioni të Iranit u detyrua të mbrohej sot ndaj akuzave se kishte zbutur fjalët ofensive të presidentit amerikan ndaj Iranit në OKB.
 
Fjalimi i Trump kritikohet nga liderët botërorë

Postuar: 20/09/2017 - 16:20

Fjalimi i parë në OKB i Donald Trump është denoncuar sot nga kombet të cilat ai kritikoi.