BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Bota

“Era e një lufte të madhe” po ndihet në Evropë, në shënjestër  Britania dhe Gjermania, ja si konflikti mund të marrë përmasa të paparashikueshme

“Era e një lufte të madhe” po ndihet në Evropë,

Lufta e nisur nga rusët në Ukrainë nuk do të përfundojë së shpejti. Vladimir Putin duket se është i sigurt për këtë, pasi po ndërton një linjë të re hekurudhore që do të lidhë Mariupolin dhe Volnovakha-n me Donbasin. Kjo është një vepër strategjike, e cila mund të mbulojë deri në 250 kilometra: nuk është e qartë se kush po kujdeset në mënyrë aktive për ndërtimin, duke qenë se nuk duket të përfshihet asnjë automjet ushtarak, por janë shfaqur foto të kantiereve të ndërtimit,  tregojnë se puna është me të vërtetë duke u zhvilluar. Sipas asaj që raporton Repubblica, qëllimi i Putinit është të lehtësojë barrën e Krimesë dhe urës së Kerçit në lidhje me furnizimet në Krime. Linja e re hekurudhore duhet të sigurojë një fluks më të madh të municioneve dhe pajisjeve në ushtri, duke shtuar një rrugë brenda territoreve të pushtuara. Zyrtarisht nuk dihet asgjë për punën në vazhdim, por ditët e fundit skanimet nga sateliti Sentinel 2 kanë bërë të mundur zbulimin e gjurmëve të këtij projekti. Më pas, Petro Andriushchenko, këshilltar i kryetarit të bashkisë së Mariupolit, publikoi fotot që tregojnë makineritë e vendosura në brigjet e lumit Kalmius.

Planet ruse

Siç thekson Repubblica, nga ana e tyre ukrainasit s’do të rrinë duarkryq: sapo linja e re hekurudhore dhe urat të fillojnë të marrin formë, forcat e Kievit do të përdorin armë me rreze të gjatë. Në veçanti, raketat Storm Shadow ose Atacms të premtuara nga SHBA duhet të jenë të dobishme. Plani i Putinit është t'i rezistojë kundërsulmimit ukrainas për disa muaj, pastaj të përfitojë nga periudha e dimrit për të përfunduar më pas hekurudhën deri në pranverën e vitit 2024. Një datë që nuk është e rastësishme, por veçanërisht e rëndësishme nga pikëpamja politike e pikëpamje: ne do të votojmë si për Shtëpinë e Bardhë ashtu edhe për Parlamentin Europian dhe shpresa e Putinit është se në atë fazë mbështetja e luftës për Ukrainën do të humbasë fuqinë.

Kërcënimet e Medvedev

Sakaq, Rusia ka vendosur të jetë agresive edhe me Perëndimin. Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha dje se ushtarët britanikë të ngarkuar me trajnimin e trupave ukrainase në Ukrainë do të ishin objektiva legjitime për forcat ruse, si dhe fabrikat gjermane që prodhojnë raketa Taurus nëse furnizojnë Kievin.Medvedev, në postin e tij si zëvendëskryetar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Rusisë, i cili është bërë një politikan gjithnjë e më luftarak dhe antiperëndimor në politikën ruse, tha se hapa të tillë nga Perëndimi po çojnë në Luftën e Tretë Botërore.Në një postim në Telegram, Medvedev fillimisht e drejtoi zemërimin e tij ndaj Sekretarit të Mbrojtjes Britanik të emëruar së fundmi, Grant Shapps, i cili tha në një intervistë për gazetën se Londra dëshiron të vendosë instruktorë ushtarakë në Ukrainë, përveç trajnimit të forcave të armatosura ukrainase në Britani ose vende të tjera perëndimore. përpara."Kjo do t'i kthejë instruktorët e tyre në një objektiv legjitim të forcave tona të armatosura," shkroi Medvedev në Telegram.

Roli i Gjermanisë dhe Britanisë

 "Duke ditur mirë se ata do të shkatërrohen pa mëshirë. Dhe jo si mercenarë, por pikërisht si forcat speciale britanike të NATO-s."Më pas, Medvedev e ktheu vëmendjen te Gjermania, duke dënuar ata që duan që Berlini të furnizojë Ukrainën me raketa Taurus që mund të godasin territorin rus dhe të përpiqen të kufizojnë Moskën nga furnizimi i trupave të saj."Ata thonë se është në përputhje me ligjin ndërkombëtar. Epo, në atë rast, sulmet ndaj fabrikave gjermane ku prodhohen këto raketa do të ishin gjithashtu plotësisht në përputhje me ligjin ndërkombëtar," tha Medvedev."Këta budallenj po na shtyjnë në mënyrë aktive drejt Luftës së Tretë Botërore," tha Medvedev.Rritja e trajnimit ushtarak britanik të ushtarëve ukrainas mund të zhvendoset në vendin e shkatërruar nga lufta sipas planeve të zbuluara nga Sekretari i ri i Mbrojtjes, Grant Shapps, raportoi dpa të dielën. Shapps tha se ai kishte folur me shefat e ushtrisë për transferimin e "më shumë trajnimeve" në Ukrainë dhe u kërkoi kompanive britanike të mbrojtjes të rrisin prodhimin në vend.