BREAKING NEWS

Primaret në PD/ Mbyllet numërimi në degën 5 të Tiranës, kush fiton nga 7 kandidatët

Primaret në PD/ Mbyllet numërimi në degën 5 të
x
BREAKING NEWS

Kokalari nuk përmbahet ndaj deputetit të PD-s: Është besnik, por i duhet hequr pak pushteti

Kokalari nuk përmbahet ndaj deputetit të PD-s: Është besnik,
x
BREAKING NEWS

“Shifrat tuaja në mospërputhje me të PD-së”, gazetari ‘zë ngushtë’ Alimehmetin

“Shifrat tuaja në mospërputhje me të PD-së”,
x
BREAKING NEWS

Primaret/ Mori vetëm 32 vota, Sazan Guri shpërthen në akuza: Më vodhën dhe mua

Primaret/ Mori vetëm 32 vota, Sazan Guri shpërthen në akuza:
x
BREAKING NEWS

A ka patur zgjedhës socialistë? Habit me përgjigjen Sali Berisha

A ka patur zgjedhës socialistë? Habit me përgjigjen Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së në Tiranë, Vuçiç ndryshon mendje? Ja kur pritet ta marrë vendimin presidenti serb

Samiti i BE-së në Tiranë, Vuçiç ndryshon mendje? Ja
x
BREAKING NEWS

“Në listat e PD kishte socialistë”/ Plas debati në studio mes kandidatit në Kamës dhe Flamur Nokës

“Në listat e PD kishte socialistë”/ Plas debati në
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Primaret në PD, përfundon numërimi për Bashkinë e Durrësit, ja kush e fitoi

EMRI/ Primaret në PD, përfundon numërimi për Bashkinë e
x

Bota

Erdogan dhe Orban, “dy kuaj e Trojës” që po përçajnë Evropën në rendin e ri botëror që po paralajmëron Rusia, ja si Hungaria dhe Turqia po “përqafojnë” tezën e Vladimir Putinit

Erdogan dhe Orban, “dy kuaj e Trojës” që po

Janë “dy kuajt e Trojës”, të cilët, nga brenda pellgut gjeopolitik euro-mesdhetar, vazhdojnë të financojnë nisma anti-evropiane. Nga njëra anë, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan përqafon tezën e Vladimir Putinit për gjykatën e grurit, për të favorizuar komercializimin edhe të atij rus, dhe nga ana tjetër, kryeministri hungarez Viktor Orban sërish ka dalë kundër Bashkimit Evropian me planin për të vendosur çmim tavan vetëm për gazin rus që vjen përmes tubacioneve. Ky plan i BE, është krejtësisht kundër interesave hungareze. Gjithashtu, Hungaria po devijon me sanksionet e unifikuara nga Bashkimi Evropian për sanksionet ruse.

Putin bashkë me Erdogan

Nga ana tjetër Erdogan, në një vizitë në Kroaci pas ndalesave të tij në Bosnje-Hercegovinë dhe Serbi, për të forcuar sferën e tij të influencës në bregdetin e Ballkanit, tha se presidenti rus ka çdo arsye të ankohet se gruri ukrainas, i nxjerrë nga marrëveshja e markës së OKB-së, ishte menduar kryesisht për vendet e pasura dhe jo për vendet e varfra, duke nënvizuar se ai dëshironte gjithashtu që gruri nga Rusia të eksportohej. “Fakti që dërgesat e grurit shkojnë në vendet që zbatojnë këto sanksione (kundër Moskës) shqetëson Putinin siç specifikoi ai nga Zagrebi “Ne duam gjithashtu që dërgesat e grurit të fillojnë nga Rusia”. Mediat italiane shkruajnë se nuk është për t'u habitur qëndrimi i Ankarasë, gjerësisht i parashikueshëm pasi vetë Erdogani kishte propozuar veten si ndërmjetës në krizën e grurit, pasi u përpoq gjithashtu të bllokonte hyrjen e Finlandës dhe Suedisë në NATO, duke stimuluar krijimin e grupit koordinues me qendër në Stamboll, i cili përfshin katër nënshkruesit. Sipas presidentit turk, Putini ka të drejtë kur thotë se vetëm dy nga 87 anijet që transportonin 60 mijë tonë produkte shkuan në vendet e varfra: “Është Perëndimi ai që vepron si shtetet koloniale”. E gjithë kjo ndërkohë që inflacioni në Turqi kaloi 80% në gusht në harkun e një viti, nga 79.6% në korrik, një nivel rekord që nuk është regjistruar kurrë që nga viti 1998.

Hyn në “skenë” Orban, ja kthesa me sanksionet

Në këtë skenar, tashmë tepër kompleks, hyri Orban, vendimet e të cilit ndikojnë në takimin e ambasadorëve të BE-së të mbajtur në Bruksel: ai do të ishte gati të pranonte zgjatjen e sanksioneve kundër Rusisë edhe për gjashtë muaj të tjerë, por me rastin e rinovimit të ardhshëm Sofja do të parashtrojë konsideratat e saj për listat e subjekteve të sanksionuara, aktualisht të përbërë nga 1217 persona dhe 108 kompani. Referenca, sipas burimeve diplomatike, do të ishte kryesisht për tre emra të rëndësishëm, si Viktor Rashnikov, Alisher Usmanov dhe Pyotr Aven, ngrirja e aseteve të të cilëve nuk ndahet nga qeveria hungareze. Rashnikov zotëron Magnitogorsk Iron and Steel Ëorks, me një antenë tregtare në Lugano, një nga prodhuesit më të mëdhenj të çelikut në botë dhe ka një pasuri të vlerësuar prej 10.5 miliardë dollarësh. Marsin e kaluar ajo transferoi aksionet e saj në kompaninë e çelikut me bazë në Qipro Mintha Holding te Altair LLC me bazë në Rusi. Në vitin 2018 ai ishte vendosur tashmë në listën e oligarkëve të Putinit nga Departamenti i Thesarit i SHBA-së. Usmanov, i cili u sanksionua që nga shkurti i kaluar së bashku me motrat e tij Saodat Narzieva dhe Gulbakhor Ismailova, paraqiti një apel në prill në një përpjekje për të hequr sanksionet që i pengonin ata të udhëtonin nëpër BE ose të përdornin asete të tilla si një mega jaht 600 milionë dollarë, ndoshta më i madhi në botë, i akuzuar nga policia gjermane se është pjesë e një rrjeti kompleks të kompanive holding të kryesuar nga Ismailova. Së fundi, Aven, një akademik, politikan dhe biznesmen rus me pasuri prej 4.5 miliardë paund. Sapo u fut në listën e zezë, zyrtarisht tha se nuk e dinte nëse mund të vazhdonte të paguante edhe faturat më elementare.