BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Bota

"Çështja ende po hetohet ...", New York Times për akuzat ndaj McGonigal: Nuk punonte për oligarkun rus kur ishte në FBI

"Çështja ende po hetohet ...", New York Times për

Çështja hetimore për ish agjentin e FBI-së, Charles McGonigal, ka bërë jo pak zhurmë mediatike edhe në Shqipëri. Ish zyrtari i lartë u përfol për takimin me kryeministrin Edi Rama teksa ishte në detyrë. Por që në fakt më pas u zbardhën skemat abuzuese të krerëve më të lartë të Sali Berishës.

Në një artikull të publikuar së fundmi nga media prestigjoze amerikane, New York Times, thuhet se gjatë kohës që ish agjenti i FBI-së, McGonigal ishte në detyrë, nuk provohet se ai punonte për oligarkun rus, Oleg Deripaska. Në vendin tonë, opozita hodhi një sërë akuzash për afera korruptive të McGonigal me Agron Nezën, një biznesmen shqiptaro-amerikan dhe ish punonjës i inteligjencës shqiptare në kohën e komunizmit.

Këto akuza, opozita ia drejtoi kryeministrit Rama. Por që në fakt, në sajë të hetimeve dhe në aktakuzën e autoriteteve amerikane nuk flitet për korrupsion apo edhe për mosdeklarim të të ardhurave nga ish zyrtari i FBI-së.

“Nuk ka asnjë tregues në aktakuzën e Manhatanit se z. McGonigal punonte për Oleg Deripaska ndërsa ishte ende i punësuar në FBI. Çështja ende po hetohet dhe një aktakuzë paralele në Uashington që e akuzonte zotin McGonigal se kishte marrë të paktën 225.000 dollarë pagesa sekrete nga një ish-punonjës i një shërbimi inteligjent shqiptar kur ishte ende në agjenci, ka ngritur pikëpyetje se sa i kompromentuar mund të ketë qenë ai në këtë çështje”, citohet në shkrimin e publikuar nga gazeta amerikane.

Ish zyrtari i lartë i FBI-së po hetohet në gjendje të lirë në SHBA dhe Uashington për dy akuza. E para me dyshimin se ka ndihmuar Oleg Deripaska, një oligark rus nën sanksione, me qëllim që të hiqet nga lista e biznesmenëve të sanksionuar nga qeveria e Shteteve të Bashkuara.

Ndërsa akuza e dytë lidhet me dyshimet se McGonigal ka marrë 225 mijë dollarëve nga shqiptaro-amerikani Agron Neza, për të ndikuar që një koncesion të majmë të hidrokarbureve t’i jepej një kompanie të administruar nga Shefqet Dizdari, i cili më pas bëhet edhe ortak biznesi me Nezën.

Shefqet Dizdari, me profesionin e tij si avokat, në vitin 2012, kohë kur qeveriste vendin Sali Berisha, u zgjodh anëtar i Gjykatës Kushtetuese.