BREAKING NEWS

Sulmet kibernetike ndaj Shqipërisë, SHBA merr vendimin drastik ndaj Iranit! Përfaqësuesi amerikan bën paralajmërimin e fortë: Nëse agresioni nuk frenohet, do të…

Sulmet kibernetike ndaj Shqipërisë, SHBA merr vendimin drastik ndaj
x
BREAKING NEWS

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste ka pasur në 24 orët e fundit

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Paloka hedh akuza të rënda: Bllako u lirua, pse heshtin Rama dhe Yuri Kim?! Ja pazari...

Paloka hedh akuza të rënda: Bllako u lirua, pse heshtin Rama dhe Yuri
x
BREAKING NEWS

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj për Bashkinë e Tiranës, ma ka kërkuar baza

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj
x
BREAKING NEWS

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e naftës dhe benzinës

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek Avdylajt?”/ Zhdukja e Ervis Martinajt, RENEA zbarkon në këtë qytet

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek
x
BREAKING NEWS

Kërcet arma në Shkodër

Kërcet arma në Shkodër
x
BREAKING NEWS

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për Lefter Kokën dhe tre zyrtarëve të tjerë të arrestuar për aferën e inceneratorëve

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për
x

Bota

Estonia merr vendimin drastik për memorialin sovjetik të Luftës së Dytë Botërore

Estonia merr vendimin drastik për memorialin sovjetik të Luftës

Autoritetet në Estoni kanë zhvendosur memorialet e kohës sovjetike të Luftës së Dytë Botërore në qytetin kufitar të Narva-s, një vendim që më parë shkaktoi paralajmërime dhe protesta nga Moska.

Inxhinierët filluan të heqin një tank në një memorial në Narva në orët e para të 16 gushtit, me një kontigjent të konsiderueshëm policie dhe forcash të sigurisë që qëndronin roje, sipas medias shtetërore “ERR”.

“Vendimi i sotëm ndihmon për të mbajtur fokusin tonë në detyrat tona më të rëndësishme: përforcimin e sigurisë së Estonisë dhe ndihmën e të gjithë njerëzve të Estonisë për të përballuar krizat e shkaktuara nga lufta në Ukrainë”, citohet të ketë thënë kryeministrja e vendit Kaja Kallas.

Tanku sovjetik do të zhvendoset në një muze lufte në veri të kryeqytetit, Talin.

Narva është një qytet kryesisht rusisht-folës në kufirin me Rusinë dhe njoftimi i qeverisë se planifikonte të lëvizte tankun kishte ngjallur një protestë nga zyrtarët rusë. Nuk është hera e parë që Estonia nxit zemërimin e Rusisë mbi zhvendosjen e memorialeve të luftës.

Në vitin 2007, qeveria estoneze njoftoi se do të zhvendoste një monument të quajtur Ushtari i Bronzit nga qendra e Talinit në një varrezë ushtarake në periferi të qytetit.

Monumenti u ngrit nga zyrtarët sovjetikë për të përkujtuar forcat sovjetike që dëbuan ushtrinë naziste nga Estonia; shumë estonezë e konsideruan monumentin si fyes për shkak të pushtimit për dekada të vendit nga Bashkimi Sovjetik.

Vendimi shkaktoi zemërim në mediat në gjuhën ruse dhe shkaktoi trazira dyditore në Talin ku u plagosën 156 persona dhe rezultuan në arrestimin e 1000 të tjerëve. Vendi u godit më vonë nga sulme masive kibernetike për të cilat u fajësua kryesisht Rusia.

Ky veprim i fundit vjen pasi Estonia dhe dy vendet e tjera baltike kanë marrë pozicione gjithnjë e më të ashpra ndaj Moskës në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës në muajin shkurt të këtij viti.

Autoritetet estoneze kanë bërë thirrje për bllokimin e vizave Shengen për qytetarët rusë, viza të cilat lejojnë qasje të gjerë në shumë vende të Bashkimit Evropian. /REL