BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

'Ethet' zgjedhore, sot qytetarët zgjedhin presidentin e ri dhe vendosin mbi fatin e Turqisë

'Ethet' zgjedhore, sot qytetarët zgjedhin presidentin e ri dhe

Këtë të diel turqit vendosin se cili do të jetë presidenti i tyre në 5 vitet e ardhshme.

Në balotazh janë presidenti aktual Recep Tayyp Erdogan i cili kërkon një tjetër mandat dhe rivali opozitar Kemal Kilicdaroglu.


Në një nga tubimet e fundit në  Stamboll Erdogan u shpreh se me të, Turqia ka arritur gjëra të paimagjinueshme.


“Gjatë 21 viteve të fundit Kombi ynë ka parë investimet më të mëdha historinë e tij. Demokracia jonë ka fituar pozitën e saj më të fortë. Gjatë kësaj kohë është bërë  Lufta më e suksesshme kundër organizatave terroriste. Ndikimi i vendit tonë në politikën globale është rritur po ashtu,” tha Erdogan para turmave.

Kundërshtari i tij, Kemal Kilicdaroglu, kreu i partisë kryesore opozitare pro-laike të Turqisë dhe një aleance gjashtëpartiake, ka bërë fushatë me premtimin për të zhbërë prirjen autoritare të Erdoganit. 74-vjeçari e ka përshkruar balotazhin si një referendum për vendin.

“Kjo është një luftë ekzistenciale. Turqia ose do të tërhiqet zvarrë në errësirë ose në dritë”, tha Kilicdaroglu.

Në një përpjekje për të lëkundur votuesit nacionalistë përpara balotazhit të së dielës, ai është zotuar të kthejë miliona refugjatë duke hedhur poshtë çdo mundësi për negociata paqeje me militantët kurdë.

Tanimë e kanë në dorë turqit se me cilin duan të vazhdojnë edhe pse sondazhet flasin për një fitore të presidentit Erdogan i cili në raundin e parë  fitoi me shumë pak përqindje por pa arritur të marrë 50% të votave.