BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x
BREAKING NEWS

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën reagimin e fortë pas debateve për Portin e Durrësit

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i Azerbajxhanit njofton vendimin e minutës së fundit

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e rëndësishëm dhe zbardh detajet e fundit

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit rreth të miturës (FOTO-EMRI)

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit
x
BREAKING NEWS

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy efektivët e arrestuar nga policia (FOTO)

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy
x
BREAKING NEWS

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush janë 10 shqiptarët e arrestuar në Greqi (EMRAT+FOTO)

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush
x

Bota

Çfarë pritet? Evropa në alarm nga temperaturat ekstreme/ Mbi 1 mijë të vdekur nga i nxehti! Evakuohen 10 mijë banorë

Çfarë pritet? Evropa në alarm nga temperaturat ekstreme/ Mbi 1

Europa ndodhet nën pushtetin e zjarrit. Franca, Spanja, Italia, Greqia, Portugalia janë vendet të cilat po përballen me vatra të mëdha zjarri. BBC raporton se e janë mbi 1 000 zjarrfikës që po përballen me shuarjen e zjarrit, ndërsa deri më tani janë djegur 7 000 hektarë pyje. zonën e Bordosë, në rajonin Gironde.

Zjarri ka shpërthyer prej dy ditësh pranë komunës Landiras, rreth 30 km (19 milje) në jug-lindje të Bordeaux. Mbi 10 mijë banorë të zonës janë detyruar të lënë banesat et yre. Më shumë se 1000 vdekje i janë atribuar të nxehtit në Portugali dhe Spanjë. Në Greqi , zjarrfikësit po luftojnë me një zjarr në malin Penteli, në veri-lindje të kryeqytetit Athinë.

Spanja ka qenë gjithashtu duke luftuar me zjarre të shumta. Një zjarr në vargun malor Gredos po përhapet gjithashtu në lindje drejt rajonit të Madridit, raporton BBC. Zjarret e mëdha kanë përfshirë edhe Italinë ditët e fundit, duke bërë që vendi të vihet në alarmin më të lartë të valës së të nxehtit për të enjten.

Infrastruktura italiane gjithashtu është prekur rëndë, me mbylljen e përkohshme të një rruge kryesore hekurudhore midis Romës dhe Firences, raportojnë mediat italiane. Edhe Gjermania, Suedia e Belgjika, të cilat nuk kanë patur probleme me zjarret në të shkuarën janë vënë në alarm nga temperaturat e larta.

Më të lexuarat