BREAKING NEWS

Kryeministri Rama ‘ngre’ traun, hapet zyrtarisht rruga e rëndësishme në vendin tonë (VIDEO-LIVE)

Kryeministri Rama ‘ngre’ traun, hapet zyrtarisht rruga e
x
BREAKING NEWS

Deputetja e njohur shqiptare jep lajmin TRONDITES, rrëqeth me mesazhin dhe ka një lutje për të gjithë: Më është rikthyer sërish tumori në tru. Të mërkurën do duhet prapë me u përballë mes jetës edhe vdekjes!

Deputetja e njohur shqiptare jep lajmin TRONDITES, rrëqeth me mesazhin dhe
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të pazareve, nuk kanë çfarë humbin dhe duan kreun e opozitës, pas 11 dhjetorit rrezikohet përplasje

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e papritur: Në varreza me...

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40 për qind e buxhetit shkonte në xhepin e tij, paratë i transportonte me çanta

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike nga përfundimi i projektit gjigant: Do të bëhet një korridor lidhës i rëndësishëm Lindje-Perëndim

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike
x
BREAKING NEWS

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart Taçit? Braçe shpërthen i revoltuar dhe “hedh topin” tek Arben Ahmetaj: Unë siguroj dokumentin e plotë dhe në atë datë unë kam qenë vetëm deputet

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart
x

Bota

Familja afgane shet vajzën e porsalindur për 500 dollarë, fëmijët po iu vdisnin për bukë

Familja afgane shet vajzën e porsalindur për 500 dollarë,

Afganistani po përballet me krizën më të madhe humanitare në botë, me një përkeqësim të ashpër të situatës që kur talebanët morën pushtetin në gusht. Fondet ndërkombëtare që mbështetën ekonominë e brishtë të vendit janë ndalur ndërsa bota debaton se si të merret me regjimin taleban.Kombet e Bashkuara kanë lëshuar një paralajmërim të ashpër, se miliona do të vdesin nëse ndihma urgjente nuk arrin së shpejti në vend. Në videon e mëposhtme, Yogita Limaye e BBC-së udhëton në Herat, në perëndim të vendit, dhe dëshmon situatën e rëndë në terren.

Një vogëlushe është shitur nga familja e saj për 500 dollarë . “Fëmijët, po vdisnin nga uria, kështu që ne duhej të shisnim vajzën time,”thotë nëna. Ajo shprehet se shumë familje të tjera po vuajnë nga uria dhe bota duhet të kthejë sytë nga Afganistani që fëmijët të mos vuajnë në këtë mënyrë.

"Ne jemi të uritur. Nuk kemi miell dhe vaj në shtëpi. Nuk kemi asgjë. Vajza ime nuk e di se cila do të jetë e ardhmja e saj,” rrëfen babai, teksa thotë se u detyruan ta shisnin të bijën