BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x
BREAKING NEWS

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën reagimin e fortë pas debateve për Portin e Durrësit

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i Azerbajxhanit njofton vendimin e minutës së fundit

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e rëndësishëm dhe zbardh detajet e fundit

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit rreth të miturës (FOTO-EMRI)

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit
x
BREAKING NEWS

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy efektivët e arrestuar nga policia (FOTO)

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy
x
BREAKING NEWS

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush janë 10 shqiptarët e arrestuar në Greqi (EMRAT+FOTO)

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush
x

Bota

Çfarë do të ndodhë me monedhat që kanë portretin e Mbretëreshës Elizabeth. Zbardhen detajet

Çfarë do të ndodhë me monedhat që kanë portretin

Rreth 29 miliardë monedha me portretin e Mbretëreshës Elizabeth II janë aktualisht në qarkullim në Mbretërinë e Bashkuar, si dhe në vende të Komonuelthit si Australia, Zelanda e Re dhe Kanadaja. Me mbretin Charles III tani një monark, monedhat që mbajnë imazhin e tij duhet të hidhen në qarkullim.

Mirëpo, monedhat që shfaqin Elizabeth nuk do të hiqen së shpejti, sipas specialistit të monedhave Dominic Chorney në AH Baldëin & Sons. “Unë nuk e imagjinoj se do të ketë një përpjekje të përbashkët për të hequr monedhat e saj nga qarkullimi,” tha Chorney për CNBC.

“Monedhat elizabetiane do të zhduken me kalimin e kohës, por unë mendoj se do të qarkullojnë për dekada. Këto monedha zakonisht mund të qarkullojnë për rreth 30 vjet pa u konsumuar shumë. Monedhat e portretit të Elizabeth janë ende të ligjshme, nuk ka asnjë arsye të vërtetë për t’i hequr ato” shtoi ai.

Kjo “do të thotë që ne do të kemi monedha të mbretit Charles III që qarkullojnë së bashku me monedhat e Mbretëreshës Elizabeth II, e cila është unike në historinë moderne, sepse askush nuk mban mend të ketë parë dy monarkë të ndryshëm në qarkullim,” shtoi Chorney.

Më të lexuarat