BREAKING NEWS

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të Covid-19

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të
x
BREAKING NEWS

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë, një tjetër shtet evropian heq të gjitha kufizimet me Shqipërinë duke filluar nga nesër

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë,
x
BREAKING NEWS

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë
x
BREAKING NEWS

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të ashpra dhe jep ultimatumin e prerë: Çoni përpara Reformën në Drejtësi! Nëse s’tregoni guxim...

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të
x
BREAKING NEWS

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/ Pritet vendimi për zgjedhjet lokale të 2019, përfaqësuesja e qeverisë kërkon pezullimin e çështjes. Cili është verdikti i Gjykatës Kushtetuese?

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të shqyrtohet/ Mblidhet me urgjencë Gjykata Kushtetuese, a do të rrëzohen zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019 dhe a do të ketë zgjedhje të parakohshme?

Çfarë pritet të shqyrtohet/ Mblidhet me urgjencë Gjykata
x
BREAKING NEWS

Kur do arrestohen 'peshqit e mëdhenj'? SHBA paralajmëron ndryshimin e MADH në Shqipëri

Kur do arrestohen 'peshqit e mëdhenj'? SHBA paralajmëron
x

Bota

Çfarë është Hamas, grupi që sundon Gazën dhe godet Izraelin

Çfarë është Hamas, grupi që sundon Gazën dhe

Hamasi është grupi më i madh militant palestinez që sundon Gazën. Emri është shkurtim i Lëvizjes Islamike të Rezistencës. Sipas statusit të saj ajo është e angazhuar për shkatërrimin e Izraelit.

Hamasi fillimisht kishte dy qëllime: luftën me Izraelin nga njëra anë dhe ofrimin e programeve të mirëqenies sociale nga ana tjetër. Por që nga viti 2005, kur Izraeli tërhoqi trupat e tij nga Gaza, Hamas është angazhuar gjithashtu në procesin politik palestinez. Grupi fitoi zgjedhjet legjislative në 2006.

Që nga ajo kohë militantët në Gaza kanë zhvilluar tre luftëra me Izraelin, i cili së bashku me Egjiptin ka vendosur një bllokadë për të izoluar Hamasin dhe për të bërë presion që të ndalen sulmet.

Për disa vende, Hamasi njihet si një grup terrorist. Ndër to nga Izraeli, Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Mbretëria e Bashkuar. Hamasi ishte grupi kryesor palestinez që kundërshtoi marrëveshjet e paqes të nënshkruara në fillim të viteve 1990 midis Izraelit dhe Organizatës për Çlirimin e Palestinës (PLO), organi që përfaqësonte shumicën e palestinezëve.