BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që ndaloi dhunimin e Gert Shehut

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që
x
BREAKING NEWS

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më ftojnë sot si drejtues në polici nuk pranoj. Ja arsyeja e fortë

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime të forta: Gerti Shehu mund të jetë i rekrutuar nga shërbime inteligjence

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i menjëhershëm i policisë

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh detaje të forta dhe zbulon lëvizjet e fundit të prokurorisë

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e Berishës për agresorin

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e
x
BREAKING NEWS

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër autoritetet: Hetimi për sulmin ndaj Berishës duhet të niste më shpejt, policia duhet të...

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër
x
BREAKING NEWS

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i fuqishëm në Mitrovicë, dyshohet se...

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i
x

Bota

Çfarë është kuponi anti-mashtrim që po “torturon” italianët? Kaos dhe rradhë të gjata në votimet në Itali

Çfarë është kuponi anti-mashtrim që po

Procesi i votimit pothuajse në të gjitha qytetet në Itali po shoqërohet me radhë të gjata dhe kaos në qendrat e votimit.

Sipas mediave përtej Adriatikut, mund të jetë kuponi kundër mashtrimit ai që ka shkaktuar këto ngadalësime dhe pritje të gjata pritej, kryesisht në zonën nga Aosta në Catania dhe më pas duke kaluar nëpër Milano, Torino, Romë dhe Cagliari.

Por çfarë është ky mekanizëm që mund të jetë ndër shkaktarët e radhëve dhe përplasjeve në qendrat e votimit?

I parashikuar nga Rosatellum, kuponi kundër mashtrimit u fut në ligjin aktual zgjedhor me të cilin thirren italianët të votojnë për të parandaluar shkëmbimin e votës dhe hyrjen e fletëve të votimit nga jashtë.

Një mekanizëm ky i provuar tashmë në të shkuarën, me zgjedhjet e vitit 2108. Teknikisht, kuponi është një kod alfanumerik progresiv që shkëputet nga fleta e votimit vetëm pasi qytetari të ketë shprehur preferencën e tij.

Ndërkohë, kryetari kontrollon nëse numri i kuponit është i njëjtë me atë të shënuar përpara dorëzimit të kartës dhe vetëm në fund të këtij kontrolli, fleta e votimit mund të futet në kuti.

Nga ana e tyre, zgjedhësit, përpara se të fusin fletën e votimit, duhet të kontrollojnë nëse ajo prerje është shkëputur, përndryshe, gjatë fazës së kontrollit, vetë ajo fletë votimi do të konsiderohet ‘jo anormale’ dhe do të anulohet.

Kuponi kundër mashtrimit parashikohet nga neni 58 i ligjit dhe përshkruhet në nenin 361 të vitit 1957 (teksti i konsoliduar i ligjeve zgjedhore), i përditësuar me ligjin nr. 165, pikërisht Rosatellum.