BREAKING NEWS

Sali Berisha në depresion nga humbja e Kukësit, pranon në heshtje disfatën, në grupin e Bardhit rebelohet “rapsodi” Agron Gjekmarkaj

Sali Berisha në depresion nga humbja e Kukësit, pranon në heshtje
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon dy goditjet e bujshme që ka marrë Berisha-Meta dhe paralajmëron “tërmet” brenda “Foltores” pas zgjedhjeve të Kukësit, dyshja anti-SHBA drejt “Ferrit të Dantes”

Frrok Çupi zbulon dy goditjet e bujshme që ka marrë
x
BREAKING NEWS

Padia në SPAK për Edi Ramën që në 24 janar, drejtoritë e FBI të Los Angelosit dhe Uashingtonit kanë plotësuar dosjen e kryeministrit shqiptar për aferën e McGonigal, priten letër-porositë drejt SHBA

Padia në SPAK për Edi Ramën që në 24 janar,
x
BREAKING NEWS

FBI trondit politikën, amerikanët pritet të marrin në dorë pastrimin e parave në Shqipëri, kontrolle transfertave dhe pasurive të dyshimta, ja skema që po ndjek DASH

FBI trondit politikën, amerikanët pritet të marrin në
x
BREAKING NEWS

SHBA agjentë specialë në Tiranë për hetimin e bizneseve kriminale të politikanëve dhe krimit të organizuar, në sitë bankat, hipotekat, institucionet financiare, etj

SHBA agjentë specialë në Tiranë për hetimin e bizneseve
x
BREAKING NEWS

Kukësi i jep dërrmën koalicionit anti-SHBA, kandidati i majtë mund i vetëm Berishën, Metën, Bardhin, Dulen, Ndokën dhe Dukën, ditë të zeza për aleancën “non grata”

Kukësi i jep dërrmën koalicionit anti-SHBA, kandidati i
x
BREAKING NEWS

Ja pse u detyrua McGonigal nga prokurorët të pranojë akuzën që implikon Ramën, raporti hetimor i kërkuar nga gjyqtarja Kotelly para vendimit do shërbejë si dosje akuze për të nisur hetimet ndaj kryeministrit shqiptar

Ja pse u detyrua McGonigal nga prokurorët të pranojë akuzën
x
BREAKING NEWS

Afera “McGonigal” trondit Ramën, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i bën thirrje DASH ta shpallin kryeministrin “non-grata” pasi ka korruptuar një ish-agjent të FBI për të “asgjësuar” opozitën

Afera “McGonigal” trondit Ramën, Evi Kokalari zbardh
x

Bota

Çfarë ndodhi? Avioni me pasagjerë amerikanë bën ulje emergjente në Rusi

Çfarë ndodhi? Avioni me pasagjerë amerikanë bën ulje

Një aeroplan i Air India që fluturonte nga Delhi në San Francisko u detyrua të devijonte dhe ulej në një aeroport në Lindjen e Largët Ruse për shkak të një problemi teknik me një nga motorët e tij, tha linja ajrore.

216 pasagjerëve të fluturimit iu ofrua mbështetje tokësore dhe do t’u ofrohen opsione alternative për të arritur në destinacionet e tyre sa më shpejt të jetë e mundur, tha Air India, duke shtuar se avioni mbante gjithashtu 16 anëtarë të ekuipazhit.

Shërbimi i transportit ajror i Rusisë tha se po kontrollonte gjendjen teknike të aeroplanit pas uljes në aeroportin e Magadanit dhe ishte gati t’i jepte leje linjës ajrore për të ulur një aeroplan rezervë nëse është e nevojshme.

“Aktualisht çështja e qëndrimit dhe akomodimit të pasagjerëve është duke u zgjidhur nga autoritetet kufitare, doganore dhe rajonale”, tha Rosaviatsia. Aeroporti në Magadan, një qytet port në Detin e Okhotsk në Lindjen e Largët Ruse, nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Devijimi i Boeing 777 vjen një ditë pasi kreu i linjës ajrore më të madhe në botë ngriti shqetësimet për sigurinë e linjave ajrore që fluturojnë nëpër hapësirën ajrore ruse me shtetas amerikanë në bord.

“Po sikur një linjë ajrore të zbarkojë në Rusi me qytetarë të shquar amerikanë në bord? Është një krizë e mundshme në zhvillim,” tha të hënën CEO i United Airlines, Scott Kirby. “Unë mendoj se ne duhet ta zgjidhim këtë përpara se të ndodhë kriza.”

Air India tha se nuk mund të jepte asnjë detaj për pasagjerët.

Rusia ka ndaluar linjat ajrore amerikane dhe transportuesit e tjerë të huaj që të përdorin hapësirën e saj ajrore si hakmarrje ndaj Uashingtonit për ndalimin e fluturimeve ruse mbi SHBA në mars 2022 pas pushtimit rus të Ukrainës.

Megjithatë, Air India dhe disa linja ajrore kineze ose afrikane me bazë në Gjirin Persik ende fluturojnë mbi Rusi, duke shkurtuar kohën e fluturimit dhe duke i bërë rivalët e tyre amerikanë jo konkurrues.

Shtëpia e Bardhë dhe GE, e cila prodhon motorët për Boeing 777 , nuk kanë dhënë koment.