BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x
BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x

Bota

Çfarë ndodhi? Diplomacia ruse i 'mbyll dyert' Gjermanisë, Berlini merr vendimin e menjëhershëm ndaj Moskës zyrtare

Çfarë ndodhi? Diplomacia ruse i 'mbyll dyert'

Marrëdhëniet ruso-gjermane nuk janë të mira, pasi qeveria gjermane njoftoi të mërkurën se Rusia do të duhet të mbyllë katër nga pesë konsulentët e saj në të gjithë Gjermaninë.

Ky veprim vjen pasi Moska vendosi një kufi për numrin e stafit në ambasadën gjermane dhe organet e lidhura me të në Rusi. Kremlini tha se vetëm 350 diplomatë gjermanë do të mund të qëndrojnë në Rusi.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme gjermane, Christofer Burger, u tha gazetarëve në Berlin se masa kishte për qëllim të krijonte një "barazi të personelit dhe strukturave" midis dy vendeve.


Rusia ka konsullata në Bon, Frankfurt, Hamburg, Leipzig dhe Mynih. Burger tha se Rusia do të lejohet të vazhdojë funksionimin e ambasadës në Berlin dhe një konsullate tjetër pas fundit të vitit.

Qeveria ruse kohët e fundit kishte thënë se një kufi i sipërm prej 350 zyrtarësh të qeverisë gjermane, përfshirë ata që punojnë në organet kulturore dhe shkollat, mund të qëndrojnë në Rusi. Burger tha se kjo do të thotë se Gjermania do të duhet të mbyllë konsullatat e saj në Yekaterinburg, Novosibirsk dhe Kaliningrad deri në nëntor. Vetëm ambasada në Moskë dhe konsullata në Shën Petersburg do të mbeten të hapura, shtoi ai.

Burger tha se masa kundërgoditëse e Gjermanisë ishte për të ardhur keq, por shtoi se lufta do të thoshte se nuk kishte më "thjesht asnjë bazë" për aktivitete të shumta dypalëshe midis dy vendeve. “Por është sjellja e palës ruse që na ka sjellë në këtë situatë”.

Burger tha se vendimi i Gjermanisë për të përqendruar stafin e saj të mbetur në ambasadë dhe një konsullatë kyçe do të "ruante praninë diplomatike në Rusi".

 

Më të lexuarat