BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x

Bota

Çfarë ndodhi? Incident i rëndë në Detin e Zi, piloti rus lëshon raketa për të rrëzuar avionin britanik

Çfarë ndodhi? Incident i rëndë në Detin e Zi, piloti

Një incident që ka ndodhur në vitin 2022, që ka për protagonist Forcat Ajrore ruse dhe britanike, është zbuluar nga BBC. Një pilot rus është përpjekur të rrëzojë një avion vëzhgimi të RAF pasi besonte se kishte leje për të qëlluar.

Piloti ka qëlluar me dy raketa në drejtim të avionit britanik, e para prej të cilave dështoi të kapte shënjestrën dhe nuk u lëshua si pasojë e një defekti teknik siç pretendohej në atë kohë.

Por tani tre burime të larta të mbrojtjes perëndimore me njohuri për incidentin i kanë dorëzuar BBC-së se komunikimet ruse të përgjuara nga avioni RAF RC-135, që tregojnë një kontekst ndryshe nga versioni zyrtar.

Avioni i RAF që fluturonte me një ekuipazh prej 30 personash në bord ishte duke fluturuar një mision vëzhgimi mbi Detin e Zi në hapësirën ajrore ndërkombëtare më 29 shtator të vitit të kaluar kur u ndesh me dy avionë luftarakë rusë SU-27.

Komunikimet e përgjuara tregojnë se një nga pilotët rusë mendoi se i ishte dhënë leja për të goditur avionin britanik, pas një komande të paqartë të dhënë nga një stacion tokësor rus.

Teksa dy SU-27 rus iu afruan avionit spiun të RAF, ata patën një komunikim me kontrollorin e stacionit të tyre tokësor. Një burim perëndimor i tha BBC-së se atyre iu tha: “E keni objektivin”.

Kjo gjuhë e paqartë në një moment delikat është interpretuar nga një prej pilotëve rusë si leje për të qëlluar. Piloti rus lëshoi një raketë, e cila fatmirësisht nuk e goditi objektivin e saj.

Megjithatë, një rrjedhje sekrete e inteligjencës zbuloi se ushtria amerikane foli për atë që ndodhi në terma më të rreptë. Në një sërë dokumentesh i njëjti incident u përshkrua si “tentativë për t’a rrëzuar”.

“Incidenti ishte shumë më serioz se sa ishte portretizuar fillimisht dhe mund të ishte një akt lufte”, raportoi New York Times.

Më të lexuarat