BREAKING NEWS

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90 dëshmitarët e mbrojtjes, GJKKO thërret Shkëlzen Berishën dhe 71 dëshmitarë të akuzës për aferën e “Gërdecit”

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90
x
BREAKING NEWS

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë Shkëlzen Berishën, ja çfarë pritet të thotë dëshmitari “kyç” i tragjedisë së Gërdecit

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë
x
BREAKING NEWS

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria pas sinjaleve të shërbimeve të huaja

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria
x
BREAKING NEWS

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe “Sky” me kriminelët, Balla paralajmëron "tërmet" në Policinë e Shtetit

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i pjesëmarrjes të deputetëve, nis dezertimi nga aksioni politik i ish-sekretarit të Përgjithshëm të PD

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i
x
BREAKING NEWS

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën në veri të Kosovës, ja dokumenti që zbërthen prapaskenat e bujshme

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën
x
BREAKING NEWS

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk programohen disbursime nga programi deri në 2025

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk
x
BREAKING NEWS

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë Toptani përballë Ismail Qemalit

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë
x

Bota

Çfarë ndodhi? Ushtrisë amerikane “i humb avioni”, kërkon ndihmën e publikut për ta gjetur

Çfarë ndodhi? Ushtrisë amerikane “i humb avioni”,

Ushtria amerikane ka kërkuar ndihmën e publikut për të gjetur një prej avionëve të saj luftarakë F-35 me vlerë 80 milionë dollarë pasi piloti u hodh nga avioni.

Sipas BBC, ai u zhduk të dielën pasdite kur piloti po fluturonte mbi shtetin jugor të Karolinës së Jugut. Piloti, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, u hodh me parashutë i sigurt. Ai ndodhet në gjendje të qëndrueshme në spital.

Nuk është ende e qartë se çfarë ka ndodhur, por zyrtarët thanë se avioni ishte përfshirë në një “fatkeqësi”. Avioni, i prodhuar nga Lockheed Martin, mendohet të kushtojë rreth 80 milion dollarë.

Zyrtarët thanë se po fokusonin kërkimin e tyre për avionin F-35B Lightning II rreth dy liqeneve në veri të qytetit të Charleston. Bazuar në vendndodhjen e fundit të njohur të avionit, kërkimet e liqenit Moultrie dhe liqenit Marion po kryhen me rregullatorët federalë të aviacionit.

Avioni është një avion “stealth” që do të thotë se korniza e tij, sensorët dhe sistemet e tij janë krijuar për të funksionuar të pazbuluar nga radarët e armikut. Baza e Përbashkët Charleston postoi apelin e saj për ndihmë në X, dikur Twitter.

“Ekipet e reagimit të urgjencës janë ende duke u përpjekur për të gjetur vendndodhjen e F-35. Publikut i kërkohet të bashkëpunojë me autoritetet ushtarake dhe civile ndërsa përpjekjet vazhdojnë”,-tha ai.

Ai inkurajoi këdo me informacion që mund të ndihmonte ekipet e tij të rikuperimit të kontaktojnë qendrën e tij të operacioneve.

Trupat e Marinës thanë në një deklaratë për BBC-në se njohuritë e tyre për incidentin ishin “të kufizuara” për momentin, Marina ajo ishte ende duke u përpjekur për të mbledhur më shumë informacion.

Një avion i dytë F-35 që mendohet se po fluturonte në të njëjtën kohë u kthye i sigurt në bazën në Charleston, tha zëdhënësja ushtarake Maj Melanie Salinas për Associated Press.