BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Çfarë ndodhi? Zelenksy merr vendimin drastik për oficerin e lartë

Çfarë ndodhi? Zelenksy merr vendimin drastik për oficerin e

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shkarkoi të dielën një oficer të lartë të ushtrisë që komandonte forcat që luftonin rusët në pjesën lindore të vendit, pa shpjeguar arsyen se pse. Në një dekret me një rresht, Zelensky njoftoi largimin e Eduard Moskalyov nga pozicioni i komandantit të forcave të përbashkëta të Ukrainës të përfshirë në luftimet në Donbas, në lindje.

Moskalyov u emërua në këtë post në mars 2022, menjëherë pas pushtimit rus. Forcat e përbashkëta nuk e përmendën këtë vendim në llogaritë e tyre në mediat sociale. Ushtria ruse po përqendron përpjekjet e saj në pushtimin e dy rajoneve që përbëjnë Donbasin. Presidenti Zelensky e përshkruan situatën atje si të vështirë dhe të dhimbshme në javët e fundit. Qendra e luftimeve është qyteti i Bahamutit, për të cilin dy palët ndërluftuese publikojnë versione krejtësisht kontradiktore të situatës në rajon.

Ndërsa burimet ruse thanë se fshati Yakhodne, në jug, në rrugën për në Sloviansk, tani është pushtuar, Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës raportoi se sulmet ruse mbi të ishin zmbrapsur. Kapja e këtij komuniteti do t’i hapte rrugën forcave ruse për të arritur në fshatin Chromovye, përmes të cilit kalojnë furnizimet për trupat ukrainase në Bakhmut. Të dyja palët konfirmuan luftimet rreth fshatit Ivanivske, në rrugën për në Kostanivka, në perëndim të Bakhmut. Vetë Bahamuti cilësohet si ‘thertorja’ më e madhe e luftës, për shkak të masakrave që janë bërë në këtë vend.