BREAKING NEWS

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”, zbulohet komunikimi pak minuta para vrasjeve (Video)

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”,
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja cila ishte lidhja e ish agjentit të FBI-së me Agron Nezën

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja
x
BREAKING NEWS

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për shpalljen time non-grata

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për
x
BREAKING NEWS

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe vëllanë në Gramsh

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen e rëndësishme me këtë vend

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen
x
BREAKING NEWS

Si ndodhi tragjedia në Gramsh? 75 vjeçari vrau gruan me armë gjahu, më pas shkoi tek vëllai i tij dhe...

Si ndodhi tragjedia në Gramsh? 75 vjeçari vrau gruan me armë
x
BREAKING NEWS

Dhunimi i gazetarit Elvis Hila, BE del me reagimin e fortë: Dënojmë sulmin, autoritetet të hetojnë ngjarjen

Dhunimi i gazetarit Elvis Hila, BE del me reagimin e fortë:
x
BREAKING NEWS

Ekzekutoi me armë gjahu gruan dhe vëllanë, arrestohet autori i tragjedisë në Gramsh

Ekzekutoi me armë gjahu gruan dhe vëllanë, arrestohet autori i
x

Bota

Çfarë po ndodh? Britania, Italia dhe Japonia bashkojnë forcat

Çfarë po ndodh? Britania, Italia dhe Japonia bashkojnë forcat

Mbretëria e Bashkuar, Italia dhe Japonia kanë formuar një aleancë në sektorin e mbrojtjes, për projektimin dhe prodhimin e avionit luftarak të së ardhmes.

Bëhet fjalë për një avion supersonik të gjeneratës së gjashtë, që pritet të zëvendësojë atë aktual “Eurofighter Tayphoon”, fryt i bashkëpunimit mes Italisë, Britanisë, Gjermanisë dhe Spanjës.

Njoftimi u bë nga kryeministri britanik Rishi Sunak, i cili konfirmoi lajmet që prej ditësh qarkullonin në mediat ndërkombëtare.

“Siguria për Mbretërinë e Bashkuar, si për sot ashtu dhe për gjeneratat e ardhshme, do të jetë prioriteti numër 1 i kësaj qeverie. Për këtë arsye duhet të qëndrojmë në pararojë në progreset e teknologjisë së mbrojtjes, duke tejkaluar dhe mposhtur ata që duan të na bëjnë keq”, deklaroi Sunak.

Puna për zhvillimin e projektit ka nisur dhe synohet krijimi i një mjeti luftarak ajror që do të jetë i pajisur me shpejtësi, pakapshmëri nga radari, me sensorë të avancuar dhe madje me inteligjencë artificiale për të asistuar pilotin kur ai ndodhet i mbingarkuar ose nën presion.

Avioni, që do të quhet “Stuhia”, do të mund të fluturojë edhe pa ndihmën e pilotit nëse kjo do të kërkohet dhe do të jetë në gjendje të qëllojë raketa hipersonike.

Por prodhimi i një avioni të tillë ka një kosto jashtëzakonisht të lartë. Deri më sot, prodhimi i llojit “F35” ka qenë programi më i shtrenjtë i hartuar nga Pentagoni, ndaj Britania ishte në kërkim të partnerëve.

Italia ishte e përfshirë dhe tani, angazhimi i Japonisë përbën një lëvizje domethënëse, në një kohë kur Britania po përpiqet të gjejë aleatë në rajonin e Indo-Paqësorit, e shqetësuar nga supremacia kineze.