BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x
BREAKING NEWS

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën reagimin e fortë pas debateve për Portin e Durrësit

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i Azerbajxhanit njofton vendimin e minutës së fundit

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e rëndësishëm dhe zbardh detajet e fundit

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit rreth të miturës (FOTO-EMRI)

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit
x
BREAKING NEWS

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy efektivët e arrestuar nga policia (FOTO)

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy
x
BREAKING NEWS

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush janë 10 shqiptarët e arrestuar në Greqi (EMRAT+FOTO)

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush
x

Bota

Çfarë po ndodh? Degradon situata, mbi 1000 persona të arrestuar në të gjithë Rusinë. Policia në aksion me helmeta të zeza tërheqin zvarrë njerëzit (Foto)

Çfarë po ndodh? Degradon situata, mbi 1000 persona të arrestuar

Fotografitë e realizuara në rrugët e Rusisë tregojnë se si policët e veshur me helmeta të zeza kanë tërhequr zvarrë njerëzit që kishin dalë të protestonin kundër luftës në Ukrainë.

Çfarë po ndodh? Degradon situata, mbi 1000 persona të arrestuar

Mediat e huaja shkruajnë se më shumë se 1000 njerëz janë arrestuar në 37 qytete në të gjithë Rusinë, duke përfshirë Moskën dhe Shën Petersburgun. Sipas grupit të pavarur të monitorimit të protestave OVD-Info, protestuesit shprehën zemërimin e tyre ndaj urdhrit të presidentit, Vladimir Putin, për të mobilizuar 300 mijë rezervistë.

Çfarë po ndodh? Degradon situata, mbi 1000 persona të arrestuar

Në Moskë, protestuan edhe shumë gra të cilat brohoritën: “Jetë për fëmijët tanë”, dhe “Jo luftës”. Sipas videove të postuara në rrjetet sociale, qindra persona protestuan në Moskë, teksa protestuesit formuan zinxhir njerëzor, duke u kapur për dore me njëri-tjetrin.

Çfarë po ndodh? Degradon situata, mbi 1000 persona të arrestuar

Protestuesit po ashtu mbajtën pankarta me ngjyrë të kaltër dhe të verdhë, që janë ngjyrat e flamurit ukrainas dhe brohoritën “Kundër mobilizimit” dhe “Rusia pa Putinin”.

Çfarë po ndodh? Degradon situata, mbi 1000 persona të arrestuar

Autoritetet paralajmëruan qytetarët se mund të përballen deri me 15 vjet burgim për pjesëmarrje në këto protesta.

Në Shën Petersburg, kundërshtarët e urdhrit për mobilizim – përfshirë edhe shumë gra – u mblodhën para një katedraleje, ku u rrethuan nga policia. Ka pasur raportime se Policia ka rrahur protestuesit me shkopinj gome.

Çfarë po ndodh? Degradon situata, mbi 1000 persona të arrestuar

Putin, gjatë një adresimi drejtuar kombit, tha se mobilizimi do të nisë menjëherë. Ky njoftim vjen pasi pushtimi rus i Ukrainës është në muajin e shtatë dhe Kievi së fundmi, përmes një kundërofensive, ka arritur të rimarrë disa pjesë të territorit të okupuar nga forcat e Moskës.

Çfarë po ndodh? Degradon situata, mbi 1000 persona të arrestuar

Presidenti rus tha se mobilizimi do të përfshijë vetëm qytetarët që aktualisht janë pjesë e forcave rezervë të ushtrisë dhe që kanë përvojë ushtarake.

Çfarë po ndodh? Degradon situata, mbi 1000 persona të arrestuar

Ai tha se synon që ta “çlirojë” rajonin lindor ukrainas të Donbasit, duke pretenduar, pa ofruar asnjë dëshmi, se shumica e banorëve të këtij rajoni nuk duan të jetojnë nën Ukrainë.

Çfarë po ndodh? Degradon situata, mbi 1000 persona të arrestuar

Njoftimi për mobilizim të pjesshëm u bë një ditë pasi katër rajone ukrainase të pushtuara nga Rusia njoftuan për plane për mbajtjen e të ashtuquajturave referendume për t’iu bashkuar Rusisë. Planet për mbajtjen e këtyre votimeve janë dënuar nga Kievi dhe komuniteti ndërkombëtar.

Çfarë po ndodh? Degradon situata, mbi 1000 persona të arrestuar

 

Më të lexuarat