BREAKING NEWS

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit dhe kërcënon kandidatët demokratë që garojnë në zgjedhjet e 14 majit, ja si po i mban peng dhe shantazhon

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit
x
BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën, zbulon arsyen pse nuk iu bashkua koalicionit “Bashkë Fitojmë”

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën,
x
BREAKING NEWS

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep dorëheqjen pas përfshirjes së njerëzve me precedentë penalë

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep
x
BREAKING NEWS

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane jehonë SKANDALIT ‘McGonigal’: Kina ndikoi në mënyrë korruptive te Rama

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane
x
BREAKING NEWS

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe tregon si po shkon drejt burgut ish-kryeministri, zbardh planin e tij për të shkaktuar sërish vrasje politike

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe
x
BREAKING NEWS

Drejt zbardhjes së plotë! Person me rrezikshmëri shumë të lartë, të rejat e fundit nga hetimet për sulmin ndaj Top Channel. Hetuesit kanë tre profile të sakta ADN-je

Drejt zbardhjes së plotë! Person me rrezikshmëri shumë
x
BREAKING NEWS

Gazetari zbardh prapaskenat mes PD dhe kandidatëve të primareve: Ka pasur marrëveshje të heshtura, ja ujditë që janë bërë në disa bashki në veri të vendit

Gazetari zbardh prapaskenat mes PD dhe kandidatëve të primareve: Ka
x
BREAKING NEWS

Koncesionet dhe investitorët strategjikë shkaktojnë debate tek “Ligjet”, opozita prezanton projektligjin për kompanitë “offshore” dhe kërkon të ndalohen pasi mbi 1 miliardë euro shkojnë te qeveria

Koncesionet dhe investitorët strategjikë shkaktojnë debate tek
x

Bota

Çfarë po ndodh me Charles McGonigal? Zbulohet lidhja e ish-zyrtarit të FBI-së me një tjetër oligark rus (Dyshimet)

Çfarë po ndodh me Charles McGonigal? Zbulohet lidhja e ish-zyrtarit

Charles McGonigal, ish-zyrtari i FBI-së, i cili është arrestuar dhe akuzuar nga autoritetet amerikane për lidhjet e tij me oligarkun rus Oleg Deripaska, e ka kaluar në heshtje vitin e kaluar duke punuar për një tjetër miliarder me origjinë ruse, ka mësuar “The Post“.

“Aman Resorts”, një rrjet hotelesh me pesë yje në pronësi të Vladislav Doronin, manjatit të pronave i trajnuar për artet marciale, e punësoi McGonigal në pranverën e vitit 2022 për një punë me vlerë të lartë si drejtor i sigurisë për 34 lokacionet e Amanit në mbarë botën, sipas burimeve me njohuri të drejtpërdrejta të situatës, shkruajnë mediat amerikane.

Burimet thanë se kur McGonigal u arrestua në Aeroportin JFK të shtunën, ai po kthehej nga një udhëtim pune në Sri Lanka, ku Aman operon një rrjet hotelesh luksoze.

Burimet thanë gjithashtu se McGonigal punoi për Aman nga New York City, aty ku kompania hapi hotelin e saj të parë në gusht në ish-ndërtesën e Crown, duke fituar shpejt reputacionin si hoteli më i shtrenjtë me tarifat e dhomave që fillojnë me 2400 dollarë për një natë.

Një zëdhënës i Aman konfirmoi se kompania e punësoi McGonigal vitin e kaluar, por që mandati i tij filloi vetëm disa muaj më parë.

“Zoti. McGonigal u punësua nga Aman Group në vjeshtën e vitit 2022 si kreu global i sigurisë, bazuar në kualifikimet e tij dhe rolin e ngjashëm në industrinë e pasurive të paluajtshme, si dhe për dy dekadat e tij në Byronë Federale të Hetimit, “tha përfaqësuesi i Aman.

Kompania tha gjithashtu se McGonigal nuk po punon më për Aman Group, por nuk bëri të ditur se kur ai u largua nga puna.

Në shtator, Business Insider raportoi se prokurorët federalë po hetonin mbi përfshirjen e McGonigal me oligarkun rus Deripaska, një miliarder i cili ishte sanksionuar nga SHBA dhe dyshohet se i ishte drejtuar McGonigal për të ndikuar në heqjen e sanksioneve.

Pas largimin të McGonigal në vitin 2018 nga FBI, ku ai ishte kreu i kundërzbulimit në zyrën e agjencisë në Nju Jork dhe kishte udhëhequr hetimin e Trump “Russiagate” nëse Rusia ndërhyri në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 – McGonigal u punësua si zëvendëspresident i lartë për sigurinë globale në gjigantin e pasurive të paluajtshme Brookfield Properties.

Ai u largua nga ai pozicion në janar 2022, tha Brookfield.

McGonigal – punësimi i të cilit në Aman ngriti dyshime mes stafit të hotelit, sipas burimeve – u tha punonjësve të Aman se ai u largua nga Brookfield për “arsye personale”, tha një burim i afërt me situatën për The Post.

Ish-zyrtarët e CIA-s, FBI-së dhe NSA-së punësohen në mënyrë rutinore nga kompani të mëdha që janë objektiva të spiunazhit dhe kërcënimeve kibernetike, tha Anthony Roman, president i firmës së menaxhimit të rrezikut, Roman & Associates.

Të hënën, 54-vjeçari McGonigal u padit për pastrim parash dhe shkelje të ligjit të sanksioneve amerikane. Departamenti i Drejtësisë pretendon se McGonigal së bashku me një ish-diplomat rus të kthyer në përkthyes për gjykatat federale – Sergy Shestakov – punonin për Deripaska, një manjat që ishte sanksionuar nga SHBA në 2018.

Gjatë qëndrimit të tij në FBI, McGonigal mbikëqyri hetimet e oligarkëve, duke përfshirë Deripaska, i cili u sanksionua nga SHBA për dyshimet se vepronte në emër të qeverisë ruse në sektorin e energjisë.

Qeveria pretendon se Deripaska punësoi McGonigal dhe ish diplomatin për ta hequr atë nga lista e sanksioneve dhe për të hetuar një nga oligarkët e tij rivalë, duke i paguar ata përmes kompanive guaskë.

Më të lexuarat