BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Bota

Çfarë po ndodh me natyrën? Gjenden delfinë të ngordhur mes nxehtësisë ekstreme në Amazon

Çfarë po ndodh me natyrën? Gjenden delfinë të

Më shumë se 100 delfinë të ngordhur të ujërave të ëmbla janë gjetur në Amazonën braziliane si pasojë e valës së të nxehtit që përfshiu rajonin.

“Kufomat u zbuluan javën e kaluar në ujërat e Lago Tefé, rreth 520 kilometra në perëndim të qytetit të Manaus”, raportoi Instituti për Zhvillimin e Qëndrueshëm Mamirauá.

Shkaku i saktë i ngordhjes së tyre nuk është përcaktuar ende. Megjithatë, mendohet shkaku lidhet me nxehtësinë aktuale dhe thatësirën që ka sjellë temperatura mbi 39 gradë Celsius në liqen.

Shumë lumenj në rajonin e Amazonës mbajnë shumë më pak ujë se mesatarja e viteve të fundit.

Sezoni normal i thatë aktualisht është përkeqësuar nga fenomeni klimatik “El Niño”.

Delfinët e Amazon janë delfinët më të mëdhenj e lumit, duke u rritur në rreth 2 deri në 2,5 metra dhe duke arritur një peshë prej 85 deri në 185 kilogramë.

“Delfinët e lumenjve të Amazonës janë të ekspozuar ndaj shumë streseve, si efektet e hidrocentraleve, ndotja me merkur dhe konfliktet me njerëzit”, tha Mariana Paschoalini Frias nga organizata mjedisore WWF.

“Delfinët e ujërave të ëmbla tani janë të prekur më drejtpërdrejt nga pasojat e ndryshimeve klimatike”, shtoi Frias.