BREAKING NEWS

“Kam dyshimet e mia”, Klodiana Lala tregon me çfarë përballet policia kur shkon në Nikël: I gjen shtëpitë ‘xixë’…

“Kam dyshimet e mia”, Klodiana Lala tregon me çfarë
x
BREAKING NEWS

Vjen reagimi zyrtar nga policia për krimin e dyfishtë në Vlorë: Nipi vret xhaxhin, më pas edhe veten

Vjen reagimi zyrtar nga policia për krimin e dyfishtë në
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim: Ky është një mesazh i fuqishëm për kundërshtarët tanë. S’mund të kërkonim më shumë se kaq

Ambasadorja Kim: Ky është një mesazh i fuqishëm për
x
BREAKING NEWS

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet sekrete”/ Artan Hoxha nxjerr informacionin e rëndësishëm, flet me emra dhe zbulon ku fshihet vrasësi i Remzi Hoxhës: Krim shtetëror!

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet
x
BREAKING NEWS

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e grabitjes së biznesmenit në Krujë dhe bën paralajmërimin ‘bombë’: Do të ketë viktima!

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj Shqipërisë, hyn në fuqi menjëherë që ditën e nesërme

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj
x
BREAKING NEWS

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”, Frrok Çupi plas deklaratën ‘bombë’ për ish-kryeministrin dhe ngre alarmin për lëvizjen e fundit të Bashës

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”,
x
BREAKING NEWS

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet
x

Bota

Çfarë po ndodh? Më shumë se 47 gradë celsius/ Greqia në alarm jo vetëm për zjarret, kryeministri apelon dhe lëshon thirrjen e fuqishme: Konsumoni sa më pak ...

Çfarë po ndodh? Më shumë se 47 gradë celsius/ Greqia

Greqia nuk po rrezikohet vetëm nga temperaturat e larta ku llogaritet që do shkojnë deri në 47 gradë celsius, por shteti fqinj po përballet me një tjetër broblem. 

Qytetarët grekë po konsumojnë shumë energji për të përdorur kondicionerët për të shuar vapën ekstreme dhe kjo ka shtuar alarmin e qeverisë së Athinës, pasi mund të parashikohet dhe uljen e burimeve të furnizimit me energjinë elektrike.

Sipas mediave greke, kryeministri grek Micotaqis ka mbledhur me urgjencë Qendrën Kombëtare Kontrollit të Energjisë për të disktuar mbi situatën energjetike.

Menjëherë pas takimit, Kryeministri deklaroi se "ne po përballemi me valën më të keqe të të nxehtit që nga viti 1987 dhe kjo ka rezultuar në një barrë të konsiderueshme në sistem pasi është rritur shumë konsumi. Unë dua të siguroj të gjitha gratë dhe burrat grekë se gjithçka që është njerëzisht është e mundur të bëhet për të siguruar që furnizimi me energji elektrike i vendit është bërë”.

Sakaq, ai gjithashtu kërkoi ndihmën e konsumatorëve në mënyrë që ata- sa më shumë që të jetë e mundur - të zvogëlojmë kërkesën kryesisht gjatë orëve të pikut, domethënë në mesditë nga 1 në 3, por kryesisht në mbrëmje nga 6-7 pasdite deri në 10 - 11 në mbrëmje. Ai madje dha udhëzime specifike që do të kontribuojnë në këtë përpjekje. "Ne mund të ndihmojmë duke rregulluar temperaturën e kondicionerit tonë në një konstante 26 gradë, duke e fikur - sa më shumë që të jetë e mundur - ngrohësit elektrikë të ujit, veçanërisht gjatë natës midis 7 dhe 10 dhe duke kufizuar sa më shumë konsumin e përgjithshëm. Për të fikur dritat veçanërisht në ato orë ", tha Micotaqis, dukei lidhur këto masa me mos ndërprerjen e furnizimit me energji elektrike.

Më të lexuarat