BREAKING NEWS

Kryeministri Rama i jep postin e rëndësishëm ish-deputetes Vasilika Hysi

Kryeministri Rama i jep postin e rëndësishëm ish-deputetes
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama bën ndryshime të rëndësishme në qeveri

Kryeministri Rama bën ndryshime të rëndësishme në
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestimin e gjyqtarit të njohur, ja çfarë e ka fundosur

Spartak Ngjela paralajmëron arrestimin e gjyqtarit të njohur, ja
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kreun e PD-së/ Komisioni hap kutitë e votimit, sa vota morën Berisha dhe Elezi

Zgjedhjet për kreun e PD-së/ Komisioni hap kutitë e votimit, sa
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Vjen lajmi i mirë nga Infektivi, boshatiset spitali

Covid-19 në Shqipëri/ Vjen lajmi i mirë nga Infektivi, boshatiset
x
BREAKING NEWS

I mituri plagoset me armë zjarri, niset me helikopter drejt Tiranës

I mituri plagoset me armë zjarri, niset me helikopter drejt Tiranës
x
BREAKING NEWS

“Është e dhimbshme që të hapësh ekranin dhe pas 30 vitesh të shohësh...”/ Deklarata e fortë e Robert Papës: Edi Rama nuk do të e jap këtë të drejtë nëse vërteton që...

“Është e dhimbshme që të hapësh ekranin dhe pas
x
BREAKING NEWS

I quan “siptari” shqiptarët, Konventa e BE-së dënon ashpër gjuhën e ministrit serb: Deklarime të tilla shkelin dinjitetin e institucioneve të republikës, është obligim...

I quan “siptari” shqiptarët, Konventa e BE-së dënon
x

Bota

Çfarë po ndodh me Tokën? Shkencëtarët janë të hutuar dhe të alarmuar: Kjo sjell kërdinë në të gjithë...

Çfarë po ndodh me Tokën? Shkencëtarët janë

Rrotullimi i planetit Tokë ndryshon pak gjatë gjithë kohës në varësi të lëvizjes së bërthamës, oqeaneve dhe atmosferës, por këtë herë mund të ketë një efekt në kohën tonë, sipas Mirror.

Në lidhej me këtë fenomen shkencëtarët janë të hutuar dhe pyesin se pse po ndodh kjo gjë. Çdo ditë përmban 86,400 sekonda, mesatarisht, por kohëmatësit thonë në dekadën e ardhshme orët do të jenë jashtë sinkronizimit, raporton Live Science.

Kur Koha e Koordinuar Universale (UTC), metoda zyrtare ndërkombëtare e matjes së kohës, nuk sinkronizohet plotësisht për më shumë se 0,4 sekonda, orët tona kërkojnë një rregullim në formën e një “sekonde të brishtë”.

Hera e fundit që është dashur një rregullim, ka qenë natën e Vitit të Ri 2016, pasi një sekondë është shtuar në 23 orë, 59 minuta dhe 59 sekonda.

Lajmi vjen pasi shkencëtarët kanë ngritur frikën se Toka mund të bëhet një ditë e paqëndrueshme pasi hëna “largohet më larg” nga planeti ynë.

Gjatë 4.5 miliardë viteve të jetës së saj, Hëna po largohet ngadalë. Edhe pse kështu ka qenë gjithmonë, tani besohet se hëna një ditë mund të largohet nga ne tërësisht.

Sipas revistës shkencore Earth, Planets and Space, kjo mund të shkaktojë kërdi pothuajse në çdo aspekt të jetës sonë, pasi rrotullimet gravitacionale të Tokës dhe Hënës ndikojnë në det, diell, gjitarë, jetën e bimëve dhe më shumë.

Aktualisht ndodhet rreth 240,000 milje larg.