BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të pazareve, nuk kanë çfarë humbin dhe duan kreun e opozitës, pas 11 dhjetorit rrezikohet përplasje

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e papritur: Në varreza me...

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40 për qind e buxhetit shkonte në xhepin e tij, paratë i transportonte me çanta

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike nga përfundimi i projektit gjigant: Do të bëhet një korridor lidhës i rëndësishëm Lindje-Perëndim

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike
x
BREAKING NEWS

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart Taçit? Braçe shpërthen i revoltuar dhe “hedh topin” tek Arben Ahmetaj: Unë siguroj dokumentin e plotë dhe në atë datë unë kam qenë vetëm deputet

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart
x

Bota

Çfarë po ndodh me Tokën? Shkencëtarët janë të hutuar dhe të alarmuar: Kjo sjell kërdinë në të gjithë...

Çfarë po ndodh me Tokën? Shkencëtarët janë

Rrotullimi i planetit Tokë ndryshon pak gjatë gjithë kohës në varësi të lëvizjes së bërthamës, oqeaneve dhe atmosferës, por këtë herë mund të ketë një efekt në kohën tonë, sipas Mirror.

Në lidhej me këtë fenomen shkencëtarët janë të hutuar dhe pyesin se pse po ndodh kjo gjë. Çdo ditë përmban 86,400 sekonda, mesatarisht, por kohëmatësit thonë në dekadën e ardhshme orët do të jenë jashtë sinkronizimit, raporton Live Science.

Kur Koha e Koordinuar Universale (UTC), metoda zyrtare ndërkombëtare e matjes së kohës, nuk sinkronizohet plotësisht për më shumë se 0,4 sekonda, orët tona kërkojnë një rregullim në formën e një “sekonde të brishtë”.

Hera e fundit që është dashur një rregullim, ka qenë natën e Vitit të Ri 2016, pasi një sekondë është shtuar në 23 orë, 59 minuta dhe 59 sekonda.

Lajmi vjen pasi shkencëtarët kanë ngritur frikën se Toka mund të bëhet një ditë e paqëndrueshme pasi hëna “largohet më larg” nga planeti ynë.

Gjatë 4.5 miliardë viteve të jetës së saj, Hëna po largohet ngadalë. Edhe pse kështu ka qenë gjithmonë, tani besohet se hëna një ditë mund të largohet nga ne tërësisht.

Sipas revistës shkencore Earth, Planets and Space, kjo mund të shkaktojë kërdi pothuajse në çdo aspekt të jetës sonë, pasi rrotullimet gravitacionale të Tokës dhe Hënës ndikojnë në det, diell, gjitarë, jetën e bimëve dhe më shumë.

Aktualisht ndodhet rreth 240,000 milje larg.