BREAKING NEWS

Tritoli në shtëpinë e Armand Dukës/ Arrestohet biznesmeni 34-vjeçar, Policia del me reagim zyrtar

Tritoli në shtëpinë e Armand Dukës/ Arrestohet biznesmeni
x
BREAKING NEWS

“Do të ndodhet para një rreziku më të madh”/ Frrok Çupi parashikon zhvillime të bujshme, lëshon paralajmërimin 'bombë' për këtë politikan të njohur: Është në prag të burgut

“Do të ndodhet para një rreziku më të madh”/
x
BREAKING NEWS

Paralajmëroi lëvizjen e kryeministrit Rama, Artan Hoxha lëshon ‘thumbin’ e fortë për përplasjen Duka-Veliaj dhe ngre dyshimet: Mund ta ketë bërë...

Paralajmëroi lëvizjen e kryeministrit Rama, Artan Hoxha lëshon
x
BREAKING NEWS

Aksion “blic”, Fieri në “shtetrrethim”, FNSH-ja kontrollon makinat luksoze dhe ato me targa të huaja/ Çfarë ka ndodhur?

Aksion “blic”, Fieri në “shtetrrethim”, FNSH-ja
x
BREAKING NEWS

“SHIK-u i Berishës donte të më eliminonte”/ Vjen dëshmia tronditëse nga SHBA, biznesmeni i njohur shqiptar rrëfen si e shpëtoi Arben Kraja

“SHIK-u i Berishës donte të më eliminonte”/ Vjen
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta është interceptuar në trafiqe droge e njerëzish ku dëmtohen interesat e SHBA, ai dhe Berisha i kanë sytë nga Ukraina, synojnë azil në Rusi

Frrok Çupi: Meta është interceptuar në trafiqe droge e
x
BREAKING NEWS

Pas “non grata”-s, Berisha rrezikon sanksione ekonomike, FBI-CIA-DASH bashkëpunim me Thesarin për aferat e emrave në listën e zezë, ja raporti

Pas “non grata”-s, Berisha rrezikon sanksione ekonomike,
x
BREAKING NEWS

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet vendore, nuk ankimoi në Gjykatën Kushtetuese paligjshmërinë e 30 qershorit

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet
x

Bota

Çfarë po ndodh? Mijëra persona po fusin mikroçipe nën lëkurë sepse.../ Mikrobiolugu paralajmëron dhe tregon rreziqet e mëdha që lidhen me të dhënat personale

Çfarë po ndodh? Mijëra persona po fusin mikroçipe

Mijëra njerëz në Suedi po fusin mikroçipa të vegjël nën lëkurën e tyre – duke ua bërë jetën shumë më të lehtë pasi nuk duhet të mbajnë më karta identifikimi, kartela palestre dhe karta për të hyrë në punë.

Por nuk është pa rreziqe të dhënash. Rreth 3,000 suedezë kanë futur mikroçipat e vegjël në trupin e tyre gjatë tre viteve të fundit, sipas AFP.

Etiketat elektronike janë afërsisht sa një kokërr orizi dhe vendosen në pjesën e pasme të dorës nëpërmjet një shiringe.

"Teknologjia është jashtëzakonisht e përshtatshme," tha Ben Libberton, një mikrobiolog që punon për MAX IV Laboratory, për Euronews.

Shumë punonjës i përdorin ato për të hyrë në ndërtesat e zyrave të tyre, si një kartë palestre, për të blerë ushqime nga makinat shitëse dhe madje edhe si bileta e treni.

Në një vit, rreth 130 pasagjerë u regjistruan për shërbimin e rezervimit të mikroçipit të hekurudhave kombëtare SJ të Suedisë.

Rreziqet e të dhënave personale

Libberton paralajmëron se duke vendosur një mikroçip në dorën tuaj, ju gjithashtu i jepni të dhënat tuaja.

"Çështja e vërtetë është trajtimi i të dhënave, i cili do të jetë një problem më vonë me mënyrën se si ruhen të dhënat... nëse të dhënat nuk janë të sigurta, dikush mund të marrë informacionin tuaj dhe pasi ta ketë bërë, është e vështirë të ktheheni."

Ai gjithashtu paralajmëron se disa njerëz madje mund të japin të dhënat e tyre pa e kuptuar në termat dhe kushtet që nënshkruajnë.

Megjithatë, mikroçipet kanë qenë jashtëzakonisht të njohura në Suedi.

Epicenter, një qendër dixhitale në Stokholm e ka vënë çipin në dispozicion për punëtorët e saj dhe për organizatat anëtare të saj vitet e fundit, shkruan EuroNews.