BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Bota

Çfarë po ndodh në Ukrainë? Zelensky me 'dorë të hekurt', shkarkon 6 zv.Ministra

Çfarë po ndodh në Ukrainë? Zelensky me 'dorë

Kabineti i Ministrave të Ukrainës ka shkarkuar te gjithë zv.ministrat e Mbrojtjes gjatë një takimi këtë të hënë.

Gjashtë zëvendësministra të mbrojtjes të Ukrainës u shkarkuan të hënën pas shkarkimit dy javë më parë të ministrit të Mbrojtjes Oleksii Reznikov në një skandal korrupsioni, thanë zyrtarët, ndërsa luftimet e ashpra vazhdonin në lindje.

Rusia pretendoi se kishte goditur objektet kryesore të Ukrainës në sulmet ajrore gjatë natës, duke goditur dyqanet e raketave Storm Shadow dhe municionet e uraniumit të varfëruar së bashku me qendrat e inteligjencës elektronike dhe objektet e trajnimit për skautët ushtarakë ukrainas.

Zëvendësministrat e mbrojtjes të shkarkuar, përfshirë Hanna Maliar, Vitalii Deyneha dhe Denys Sharapov, si dhe sekretari shtetëror i Ministrisë së Mbrojtjes, Kostiantyn Vashchenko, u shkarkuan, sipas llogarisë Telegram të Taras Melnychuk, përfaqësues i përhershëm i Kabinetit të Ministrave.

Melnychuk nuk dha asnjë shpjegim për pushkatimet, por qeveria ka hetuar akuzat për korrupsion në ushtri në lidhje me blerjen e pajisjeve. Rustem Umerov, një ligjvënës tatar i Krimesë që mori detyrën si ministër i mbrojtjes, nuk lëshoi ??menjëherë një deklaratë.

Reznikov u hoq në fillim të këtij muaji pas një skandali që përfshin prokurimin e xhaketave ushtarake nga ministria e mbrojtjes me trefishin e kostos së tyre. Reznikov i mohoi akuzat por dha dorëheqjen. Riorganizimi i departamentit erdhi një ditë pasi ushtria ukrainase tha se pushtoi fshatin Klishchiivka nga trupat ruse pas muajsh betejash të ashpra.

Luftimet vazhduan të hënën ndërsa trupat u përpoqën të mbanin fshatin në jug të qytetit të Bakhmut të kontrolluar nga Rusia në rajonin lindor të Donetskut. Ripushtimi i tij pasoi rimarrjen e fshatit aty pranë Andriivka

“Armiku po përpiqet me të gjitha forcat të rifitojë pozicionet e humbura,” tha Maliar në një konferencë të hënën përpara se ajo të pushohej. “Prandaj, luftëtarët tanë i frenojnë sulmet e armikut atje dhe janë të ngulitur në kufijtë e arritur.” Rimarrja e Klishchiivka konsiderohet taktikisht e rëndësishme, duke lejuar forcat ukrainase të zgjerojnë më tej fitimet e tyre rreth Bakhmutit.

Në luftime të tjera, gjashtë civilë u vranë dhe 16 u plagosën gjatë 24 orëve të fundit pasi Rusia pretendoi se kishte përdorur raketa dhe drone me rreze të gjatë veprimi për të goditur raketat e furnizuara nga MB dhe municionet e uraniumit të varfëruar që mund të përdoren për të shkatërruar tanke. “Qëllimi i grevës është përmbushur, të gjitha objektet e përcaktuara janë goditur”, tha ministria pa dhënë detaje.