BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Shtyhet procesi gjyqësor për inceneratorin e Elbasanit

Çfarë ndodhi? Shtyhet procesi gjyqësor për inceneratorin e
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga kati i katërt, zbardhen detajet e para

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga
x
BREAKING NEWS

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja çfarë po ndodh në selinë blu

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja
x
BREAKING NEWS

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon Partinë Socialiste: Nuk më lejojnë të...

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon
x
BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x

Bota

Çfarë po ndodh? Një ajsberg i madh sa Londra shkëputet nga Antarktida (Foto)

Çfarë po ndodh? Një ajsberg i madh sa Londra shkëputet nga

Një ajsberg pothuajse me madhësinë e Londrës është shkëputur nga Antarktida, tregojnë imazhet satelitore. Anketa Britanike e Antarktidës (BAS) raportoi se ndarja ndodhi të dielën e shkuar, më 22 janar, gjatë një batice pranverore. Instituti i kërkimit tha se ajsbergu u shkëput pas viteve të çarjeve të natyrshme që më në fund u shtrinë në të gjithë akujt.

Kjo është shkëputja e dytë nga Shelfi i akullit Brunt në dy vitet e fundit. Në shkurt 2021, një ajsberg pak më i vogël u shkëput dhe u zhvendos në detin Ëeddell.

BAS zbuloi për herë të parë çarje të mëdha që po zhvilloheshin në zonë një dekadë më parë. Shkencëtarët do të vazhdojnë të monitorojnë nga afër ajsbergun e sapoformuar dhe çdo ndikim të mundshëm në zonën përreth.