BREAKING NEWS

'Ballkani i Hapur', Yuri Kim zbulon qëndrimin e SHBA-së

'Ballkani i Hapur', Yuri Kim zbulon qëndrimin e SHBA-së
x
BREAKING NEWS

E RËNDË/ Sapo kishte bërë vaksinën anti-COVID, gjendet i vdekur i riu në Elbasan

E RËNDË/ Sapo kishte bërë vaksinën anti-COVID, gjendet
x
BREAKING NEWS

Dalin pamjet! Fenomeni i rrallë drejtohet edhe për nga Shqipëria, sinoptikanët në Greqi tregojnë dy qytetet shqiptare që do të përjetojnë temperatura ekstreme!

Dalin pamjet! Fenomeni i rrallë drejtohet edhe për nga Shqipëria,
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ 2,643 të infektuar dhe 6 humbje jete në 24 orët e fundit, ja çfarë po ndodh në spitale

Covid-19 në Shqipëri/ 2,643 të infektuar dhe 6 humbje jete
x
BREAKING NEWS

Ndryshime të reja, ky është vendimi i fundit i qeverisë

Ndryshime të reja, ky është vendimi i fundit i qeverisë
x
BREAKING NEWS

Prishja e banesave në zonën e 5 Majit, reagon Avokati i Popullit

Prishja e banesave në zonën e 5 Majit, reagon Avokati i Popullit
x
BREAKING NEWS

Meta caktoi datën, do futet PD në zgjedhjet në 6 bashki? Lulzim Basha jep paralajmërimin e fortë

Meta caktoi datën, do futet PD në zgjedhjet në 6 bashki? Lulzim
x
BREAKING NEWS

Vjen reagimi zyrtar nga KQZ, publikon datën e zgjedhjeve të pjesshme vendore

Vjen reagimi zyrtar nga KQZ, publikon datën e zgjedhjeve të pjesshme
x

Bota

Çfarë po ndodh? Rrjedhin dokumentet konfidenciale, si lobojnë shtetet për të ndryshuar raportin për ngrohjen globale

Çfarë po ndodh? Rrjedhin dokumentet konfidenciale, si lobojnë

Një numër i madh i dokumenteve konfidenciale të OKB-së janë publikuar nga media që tregojnë se si shtete të ndryshme po lobojnë për të ndryshuar raportin për ngrohjen globale.

Në këto dokumente që janë publikuar nga BBC, thuhet se disa shtete janë përpjekur për të ndryshuar një raport shkencor që jep udhëzime për masat që duhet të ndërmarrin qeveritë për të përmirësuar ndryshimet klimatike.

Në këto dokumente përmenden Australia, Arabia Saudite dhe Japonia që janë ndër vendet të cilat i kanë kërkuar OKB-së që të heqë dorë nga kërkesa emergjente për qeveritë që të mos përdorin më karburant.

Dokumenti tregon gjithashtu se si disa shtete të pasura janë skeptike për të ndihmuar vendet e varfëra që të kalojnë në teknologji më të gjelbër.

Publikimi i këtyre dokumenteve zbulon gjithashtu se disa shtete po shtyjnë rekomandimet e dhëna nga OKB, vetëm disa ditë përpara samitit në Nëntor, ku do t’u kërkohet që të ndërmarrin veprime konkrete e të menjëhershme për të ngadalësuar ndryshimet klimatike që vijnë si pasojë e ngrohjen globale.