BREAKING NEWS

Gjykata amerikane “fundos” ish-agjentin e FBI McGonigal, Juria e Madhe në Nju Jork kërkon konfiskimin e pronave dhe zbulon fakte të reja tronditëse për Agron Nezën

Gjykata amerikane “fundos” ish-agjentin e FBI McGonigal, Juria e
x
BREAKING NEWS

SHBA thirrje qeverive partnere të izolojnë Sali Berishën, kërkohet bllokim vizash për “listën e zezë” të Amerikës

SHBA thirrje qeverive partnere të izolojnë Sali Berishën,
x
BREAKING NEWS

Fondet për rindërtimin pas tërmetit, ligji për tatimin mbi të ardhurat dhe gjendja ekonomike shkaktojnë debate të forta në Kuvend, opozita akuza qeverisë për mungesë transparence dhe shpopullimin e vendit

Fondet për rindërtimin pas tërmetit, ligji për tatimin mbi
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Arrestimi i Lefter Allës nga SPAK, zgjidhet kryetari i ri i bashkisë së Bulqizës

EMRI/ Arrestimi i Lefter Allës nga SPAK, zgjidhet kryetari i ri i
x
BREAKING NEWS

Po Adriatik Llalla ka marrë azil politik? Kreu i SPAK zbardh detajet: Po punojmë për...

Po Adriatik Llalla ka marrë azil politik? Kreu i SPAK zbardh detajet: Po
x
BREAKING NEWS

Kolegji Zgjedhor rrëzon padinë e Alibeajt, koalicioni Meta-Berisha vijon garën për zgjedhjet e 14 majit, Celibashi kërcënon me sanksione ata që abuzojnë me simbolet e PD

Kolegji Zgjedhor rrëzon padinë e Alibeajt, koalicioni Meta-Berisha
x
BREAKING NEWS

Do përfshihet SPAK në hetimet për sulmin ndaj 'Top Channel'? E zbulon Altin Dumani dhe bën paralajmërimin e fortë

Do përfshihet SPAK në hetimet për sulmin ndaj 'Top
x
BREAKING NEWS

Ja si do bëhet rritja e pagave për punonjësit e administratës dhe 2 hapat që do ndiqen për të bërë realitet këtë premtim, zbardhen detajet

Ja si do bëhet rritja e pagave për punonjësit e
x

Bota

Çfarë po paralajmëron Donald Trump me deklaratën e fundit: Në fillim vijnë tanket pastaj armët nukleare

Çfarë po paralajmëron Donald Trump me deklaratën e fundit:

Ish-presidenti Donald Trump, shkarkimi i parë i të cilit lidhej me marrëdhëniet e tij me Ukrainën, të enjten u duk se kritikoi SHBA-në dhe Gjermaninë mbi vendimet e tyre të fundit për t'i ofruar tanke luftarake Kievit në një kohë kur Rusia pritet të nisë një tjetër ofensivë të madhe. Trump deklaroi se ofrimi i tankeve për Ukrainën do të çonte në përdorimin e armëve bërthamore. Ndërkohë, Trump tha se do të ishte "e lehtë" për t'i dhënë fund luftës, pa dhënë asnjë sugjerim se si do të realizohej kjo, shkruajnë mediat e huaja. 

"NË PARË VJEN TANKET, MË PAS TË VJEN NUKES. Lëreni që kjo luftë e çmendur të përfundojë, TANI. Është kaq e lehtë për t'u bërë," tha Trump, i cili kandidon sërish për president në vitin 2024, në një postim në platformën e tij të mediave sociale Truth Social. 

Presidenti rus Vladimir Putin, të cilin Trump e quajti "gjeni" javën që Rusia nisi një pushtim të paprovokuar të Ukrainës në shkurt 2022, ka bërë vazhdimisht kërcënime bërthamore gjatë gjithë luftës. Vendet perëndimore e kanë akuzuar Putinin për goditje të pamatur bërthamore. Ekspertët bërthamorë kanë shprehur shqetësime të mëdha në  lidhje me kërcënimet e Putinit, pasi historianët kryesorë paralajmërojnë se retorika dhe veprimet e liderit rus kanë paraqitur rreziqe bërthamore edhe më të mëdha sesa gjatë krizës së raketave kubane në kulmin e Luftës së Ftohtë.  Por shumë analistë të lartë ushtarakë dhe ekspertë rusë thonë gjithashtu se kërcënimet bërthamore të Putinit janë krijuar kryesisht për të penguar Perëndimin nga vazhdimi i ofrimit të ndihmës thelbësore për Ukrainën. SHBA dhe vendet e tjera të NATO-s kanë dërguar miliarda dollarë ndihmë në Ukrainë, duke përfshirë armë jetike që kanë luajtur një rol kyç në fushën e betejës dhe kanë shkaktuar kërdi në forcat ruse. Ukraina kohët e fundit ka shtyrë fort që Perëndimi të sigurojë tanke, pasi ajo duket të mbrohet kundër pushtimit të vazhdueshëm rus, por gjithashtu bën përgatitjet për të rimarrë kontrollin e territorit të pushtuar.

 

Më të lexuarat