BREAKING NEWS

E RËNDË/ Sapo kishte bërë vaksinën anti-COVID, gjendet i vdekur i riu në Elbasan

E RËNDË/ Sapo kishte bërë vaksinën anti-COVID, gjendet
x
BREAKING NEWS

Dalin pamjet! Fenomeni i rrallë drejtohet edhe për nga Shqipëria, sinoptikanët në Greqi tregojnë dy qytetet shqiptare që do të përjetojnë temperatura ekstreme!

Dalin pamjet! Fenomeni i rrallë drejtohet edhe për nga Shqipëria,
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ 2,643 të infektuar dhe 6 humbje jete në 24 orët e fundit, ja çfarë po ndodh në spitale

Covid-19 në Shqipëri/ 2,643 të infektuar dhe 6 humbje jete
x
BREAKING NEWS

Ndryshime të reja, ky është vendimi i fundit i qeverisë

Ndryshime të reja, ky është vendimi i fundit i qeverisë
x
BREAKING NEWS

Prishja e banesave në zonën e 5 Majit, reagon Avokati i Popullit

Prishja e banesave në zonën e 5 Majit, reagon Avokati i Popullit
x
BREAKING NEWS

Meta caktoi datën, do futet PD në zgjedhjet në 6 bashki? Lulzim Basha jep paralajmërimin e fortë

Meta caktoi datën, do futet PD në zgjedhjet në 6 bashki? Lulzim
x
BREAKING NEWS

Vjen reagimi zyrtar nga KQZ, publikon datën e zgjedhjeve të pjesshme vendore

Vjen reagimi zyrtar nga KQZ, publikon datën e zgjedhjeve të pjesshme
x
BREAKING NEWS

“Erdogan e do me çdo kusht miqësinë me Shqipërinë”, Spartak Ngjela zbulon arsyen dhe plas deklaratën e fortë: A do e lejojë Rama këtë?

“Erdogan e do me çdo kusht miqësinë me
x

Bota

Çfarë po paralajmëron? Thirrja e Papa Françeskut është bërë virale në rrjet: Qëndroni në këmbë, pasi “çdo gjë rreth nesh po shembet”

Çfarë po paralajmëron? Thirrja e Papa Françeskut

Papa Françesku të dielën iu drejtua me një mesazh të gjithë të rinjve në mbarë botën, duke iu kërkuar se “duhet të jenë ndërgjegjja kritike e shoqërisë”.

Papa kremtoi meshën në Bazilikën e Shën Pjetrit në Vatikan, e cila ishte e mbushur me qindra të rinj. Mesha ishte për të shënuar një ditë të përqendruar te të rinjtë në të gjithë dioqezat në mbarë botën.

“Ju është besuar një detyrë emocionuese, por edhe sfiduese”, tha Papa.

Ai u bëri një thirrje të rinjve nga e gjithë bota, duke iu kërkuar të qëndrojnë në këmbë, ndërsa “gjithçka rreth nesh duket se po shembet”.

Papa tha se të rinjtë jo vetëm kanë ngritur alarmin e shkatërrimit të mjedisit, por dhe thërrasin çdo ditë, duke theksuar vazhdimisht se “ne kemi nevojë për të”.

Duke iu drejtuar atyre, Françesku tha se një botë “që mendon vetëm të fitojë, që tenton të mbysë idealet madhore, nuk arriti dot ta shuajë aftësinë tuaj për të ëndërruar”.

“Qëndroni të lirë dhe origjinal dhe vazhdoni të jeni ndërgjegjja kritike e shoqërisë”, përfundoi ai.

Drejtësia sociale dhe kujdesi për klimën ishin mesazhet kryesore të Papës. Ai pritet të takohet në muajin gusht të vitit 2023 me të rinj nga e gjithë bota në qendrën e kishës katolike në Lisbonë, Portugali.