BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Andi Bushati, sulmon ashpër Ramën: Albin Kurti po merr thika pas shpine nga Tirana

Nuk përmbahet Andi Bushati, sulmon ashpër Ramën: Albin Kurti po
x
BREAKING NEWS

Eksperti i kriminalistikës habit me deklaratën: Droga futet me anije peshkimi, por edhe me avionë civilë

Eksperti i kriminalistikës habit me deklaratën: Droga futet me anije
x
BREAKING NEWS

Ish-kandidati i PD-së tregon fajtorët e përçarjes së opozitës, nuk i kursehet ish-kryeministrit dhe Alibeajt

Ish-kandidati i PD-së tregon fajtorët e përçarjes së
x
BREAKING NEWS

Pse zbarkoi DEA në Shqipëri? Eksperti Karamuço zbardh prapaskenat dhe i del kundër ministrit: Ja sa agjentë kanë ardhur

Pse zbarkoi DEA në Shqipëri? Eksperti Karamuço zbardh
x
BREAKING NEWS

Ish-prokurori i Krimeve të Rënda plas deklaratën ‘bombë’: Ja kush është qyteti që konsumon më shumë kokainë në Shqipëri

Ish-prokurori i Krimeve të Rënda plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

"Luizi ka marrë një të dytën e shikimeve të Joe Biden"/ Rakipi pyet Fevziun për spektaklin që ka “mbërthyer” shqiptarët: Po largohen masivisht, kush ka mbetur është zhytur në kotësinë e Big Brother

"Luizi ka marrë një të dytën e shikimeve të Joe
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal”/ Ish-presidenti i Dhomës amerikane plas deklaratën: Ka informacione që nuk janë publikuar dhe…

Çështja “McGonigal”/ Ish-presidenti i Dhomës
x
BREAKING NEWS

“Ti i di më mirë këto, por nuk do të flasësh!”/ Plas debati në studio, Rakipi kapet me Fevziun për naftën kontrabandë dhe oligarkët

“Ti i di më mirë këto, por nuk do të
x

Bota

Çfarë pritet? Kryeministri britanik gati të marrë vendimin ‘ekstrem’ për emigrantët e paligjshëm

Çfarë pritet? Kryeministri britanik gati të marrë vendimin

Kryeministri britanik, Rishi Sunak është gati të nxjerrë Britaninë e Madhe nga Konventa Evropiane për të Drejtat e Njeriut nëse është e vetmja mënyrë që ai mund të ndalojë fluksin e emigrantëve të paligjshëm të cilët mbërrijnë në vend nëpërmjet gomoneve.

Sot mediat britanike raportuan se kryeministri po përgatitet për lëvizjen ekstreme pasi iu tha se rreth 65 mijë emigrantë të paligjshëm pritet të mbërrijnë me gomone këtë vit, një rritje prej më shumë se 50% krahasuar me vitin e kaluar.

Premtimi i tij vjen pasi javën e kaluar Sunak u zotua se do të zgjidhte situatën me emigrantët e paligjshme.

Në një intervistë për të bërë bilancin e 100 ditëve të tij të para në detyrë, kryeministri i tha gazetarit Piers Morgan se projekti i tij parashikonte rishikimin e kërkesave për azil brenda pak ditësh.

Sunak është i përgatitur të miratojë legjislacionin vendas për të nxjerrë Britaninë e Madhe nga Gjykata Europiane e të Drejtave të njeriut krijimin e së cilës e propozoi vetë Mbretëria e Bashkuar. Megjithatë kjo do të sillte një përplasje të madhe mes laburistëve dhe konservatorëve të moderuar.

Rreth 30% e totalit të emigranteve të paligjshëm që mbërrijnë në Britaninë e Madhe janë shqiptarë. Mes Shqipërisë dhe Britanisë së Madhe tashmë ka një marrëveshje për kthimin e të gjithë personave që mbërrijnë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar dhe kërkojnë azil pasi vendi ynë konsiderohet i sigurt. Ndërsa emirgantët e tjerë të paligjshëm, do të dërgohen në Ruandë të Afrikës.