BREAKING NEWS

Ish-prokurori reagon për hetimin e iceneratorëve: SPAK thotë që s’di pronarin, shteti vijon të paguajë

Ish-prokurori reagon për hetimin e iceneratorëve: SPAK thotë
x
BREAKING NEWS

“Gëlltita brisqe”/ I dënuari i rrezikshëm në burgun e Drenovës alarmon policinë

“Gëlltita brisqe”/ I dënuari i rrezikshëm në
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur zbulon informacionin e bujshëm: Ka ardhur një telefonatë me zërin e Vis Martinajt nga jashtë

Gazetari i njohur zbulon informacionin e bujshëm: Ka ardhur një
x
BREAKING NEWS

Avokati zbulon zhvillimet e fundit për hetimet e Ahmetajt

Avokati zbulon zhvillimet e fundit për hetimet e Ahmetajt
x
BREAKING NEWS

Ish-prokurori: Ja çfarë ka sjell veçimi i Ahmetaj nga çështja e inceneratorit

Ish-prokurori: Ja çfarë ka sjell veçimi i Ahmetaj nga
x
BREAKING NEWS

A do të arrstohet Ahmetaj? Ish-prokurori plas 'bombën': Ja faktet

A do të arrstohet Ahmetaj? Ish-prokurori plas 'bombën': Ja
x
BREAKING NEWS

Gazetari del me deklaratën e fortë: Ja me cilin post drejtues kanë lidhje grupet kriminale

Gazetari del me deklaratën e fortë: Ja me cilin post drejtues
x
BREAKING NEWS

Bonus shtesë për pensionistët, publikohet VENDIMI i minutës së fundit

Bonus shtesë për pensionistët, publikohet VENDIMI i minutës
x

Bota

Çfarë pritet të ndodhë? 2 ditë pasi ndaj tij u lëshua urdhër arresti, Putin merr vendimin e papritur

Çfarë pritet të ndodhë? 2 ditë pasi ndaj tij u

Mediat shtetërore ruse raportojnë se Presidenti, Vladimir Putin, ka bërë një vizitë të papritur në Mariupol, një qytet port ukrainas i pushtuar nga forcat ruse.

Një video zyrtare tregon zotin Putin duke drejtuar një makinë nëpër rrugë gjatë natës, më pas duke vizituar një sallë koncertesh.

Kjo do të ishte vizita e parë e Putinit në një territor ukrainas të okupuar rishtazi.

Agjencia e lajmeve Tass thotë se ai shkoi atje me helikopter dhe takoi disa banorë vendas.

Në video, një zyrtar rus dëgjohet duke i shpjeguar Putinit se si po rindërtohet qyteti.

Mariupol ka qenë nën pushtimin rus për më shumë se 10 muaj pasi u shkatërrua në një nga betejat më të gjata dhe më të përgjakshme të konfliktit.

Raportet për vizitën vijnë një vit pasi Moska nisi një sulm ajror në një teatër të Mariupolit ku ishin strehuar qindra civilë. Ndërtesa u shemb dhe të paktën 300 persona besohet të kenë vdekur atje.

Ukraina dhe grupet e të drejtave të njeriut thonë se sulmi përbënte një krim lufte.

Është ndër incidentet për të cilat Putin dhe regjimi i tij mund të mbahen ligjërisht përgjegjës, kanë thënë Kombet e Bashkuara.

Gjykata Ndërkombëtare Penale tha të premten se kishte lëshuar një urdhër për arrestimin e Putinit për krime të dyshuara lufte që përfshijnë deportimin e paligjshëm të fëmijëve ukrainas në Rusi. Kjo do të thotë se ai tani mund të arrestohet nëse shkel në ndonjë nga 123 shtetet anëtare të gjykatës.

Të shtunën, Putin bëri një vizitë të paparalajmëruar në Krime, për të shënuar përvjetorin e nëntë të aneksimit të territorit nga Rusia nga Ukraina.

Ai vizitoi një shkollë të re ruse të arteve, një kamp veror për fëmijë dhe projekte të ardhshme kulturore, si muzeu i Rusisë së Re dhe muzeu i krishterimit, raportoi media shtetërore ruse.