BREAKING NEWS

“Vangjush Dako ishte lidhje direkte e Ramës”/ Artan Hoxha zbardh detaje të reja nga arrestimi i ish-kryebashkiakut të Durrësit: Janë bërë tentativa që...

“Vangjush Dako ishte lidhje direkte e Ramës”/ Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Artan Hoxha zbulon detaje të reja: Ja pse nuk u zbatua menjëherë urdhri i SPAK

“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Artan
x
BREAKING NEWS

Plagosi bashkëshorten në Korçë, vetëdorëzohet autori

Plagosi bashkëshorten në Korçë, vetëdorëzohet
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama takim me ambasadoren Yuri Kim pas arrestimi i Dakos nga SPAK (Detajet)

Kryeministri Rama takim me ambasadoren Yuri Kim pas arrestimi i Dakos nga SPAK
x
BREAKING NEWS

“Është i gatshëm të ballafaqohet me drejtësinë”/ Avokati zbulon ku ndodhej Vangjush Dako në momentin që doli urdhër-arresti

“Është i gatshëm të ballafaqohet me
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i Vangjush Dakos, analisti i njohur zbulon skenarin: Një situatë e tillë i intereson kryeministrit apo po detyrohet...

Arrestimi i Vangjush Dakos, analisti i njohur zbulon skenarin: Një
x
BREAKING NEWS

“SPAK nën trysnin e ndërkombëtarëve”/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon avokati i tij: Ja për çfarë akuzohet

“SPAK nën trysnin e ndërkombëtarëve”/ Arrestimi
x
BREAKING NEWS

Avokati Hazizaj zbardh detaje nga arrestimi i Vangjush Dakos me urdhër të SPAK: Masa e sigurimit me burg nuk është e duhura, ja çfarë rrezikon ish-kryebashkiaku

Avokati Hazizaj zbardh detaje nga arrestimi i Vangjush Dakos me urdhër
x

Bota

Çfarë pritet të ndodhë? Norvegjia blen 54 tanke “Leopard” nga Gjermania

Çfarë pritet të ndodhë? Norvegjia blen 54 tanke

Norvegjia, anëtare e NATO-s, blen nga Gjermania 54 tanke “Leopard 2”. Qeveria norvegjeze ka vendosur të blejë tanket e betejës nga koncerni gjerman i armatimit Krauss-Maffei Wegmann, njoftoi kryeministri Jonas Gahr Støre në bazën ushtarake Rena, rreth 150 kilometra në veri të Oslos. Për më tepër, ekziston një mundësi për të blerë 18 tanke të tjerë.

Lëvrimi i parë në vitin 2026

Gjatë njoftimit, kryeministri Støre nënvizoi afërsinë dhe cilësinë e marrëdhënieve midis vendit të tij dhe Gjermanisë. Republika Federale po luan një rol gjithnjë e më të rëndësishëm në politikën e sigurisë në Evropë, tha ai. Po në mëngjes, ai kishte informuar kancelarin Olaf Scholz për blerjen e Leopard 2A7, tha Støre.

Sipas qeverisë, blerja ndodhet brenda kuadrit buxhetor prej 19.7 miliardë koronash norvegjeze (rreth 1.8 miliardë euro) të vendosur nga parlamenti. Kjo kornizë mbulon më shumë sesa blerjen aktuale të tankeve. Çmimi i negociuar i blerjes nga Gjermania u mbajt i fshehtë.

Tashmë 36 “Leopard”-e në depo

Parlamenti norvegjez e kishte miratuar blerjen e tankeve të reja luftarake në vitin 2021. Vendi skandinav jo anëtar i BE-së shqyrtoi më pas disa modele të ndryshme tankesh, duke përfshirë Hyundai Rotem K2 Black Panther të Koresë së Jugut.

Prandaj edhe zgjedhja e prodhuesit të Mynihut kishte një rëndësi gjeostrategjike. Kohët e fundit, Polonia, anëtare e BE, vendosi ta pajisë arsenalin e saj të tankeve jo më me tanke Leopard, por me modelin e Koresë së Jugut. Kjo ngjalli irritim në Gjermani. “Shpresojmë që norvegjezët të mos bëjnë të njëjtin gabim,” tha atëherë për gazetën “Merkur” Ralf Ketzel, kreu i koncernit të armatimit Kraus-Maffei Wegmann.

Sipas mediave norvegjeze, zgjedhja përfundimisht u bë për “Leopard 2A7” të Gjermanisë, jo për tankun koreanojugor të Hyundai Rotem “K2 Black Panther”.

Norvegjia ka aktualisht 36 tanke “Leopard” të tipit më të vjetër 2A4. Qeveria e Störe ka njoftuar se disa prej tyre do t’ia japë Ukrainës – ende është e paqartë se sa./DW