BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Ja si paraqitet situata epidemiologjike në vend

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Ja si paraqitet
x
BREAKING NEWS

“Le të shohim nga e ardhmja”, Edi Rama jep lajmin nga Egjipti: Ja çfarë do të ndodhë së shpejti

“Le të shohim nga e ardhmja”, Edi Rama jep lajmin nga Egjipti:
x
BREAKING NEWS

Edi Rama pritet me ceremoni shtetërore në Egjipt, nënshkruhen tre marrëveshjet e rëndësishme

Edi Rama pritet me ceremoni shtetërore në Egjipt, nënshkruhen tre
x
BREAKING NEWS

Plas skandali/ Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin. Ja çfarë ka ndodhur në kufi

Plas skandali/ Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis
x
BREAKING NEWS

Vendimi hyn menjëherë në fuqi/ Emërohet drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve, kush është emri i njohur që i besohet posti i rëndësishëm

Vendimi hyn menjëherë në fuqi/ Emërohet drejtori i
x
BREAKING NEWS

Projekti/ Sekuestrohen pasuritë që kalojnë 2-fishin e të ardhurave, ja pronat që zotërojnë politikanët shqiptarë, nga Meta e Berisha, te Rama, Basha e deputetët

Projekti/ Sekuestrohen pasuritë që kalojnë 2-fishin e të
x
BREAKING NEWS

Zbardhet qarkorja, PD rrëzon Berishën: Topalli, Imami dhe gjithë “garda e vjetër” u përjashtuan prej tij, “Foltoren” po e përdor si mjet shantazhi

Zbardhet qarkorja, PD rrëzon Berishën: Topalli, Imami dhe gjithë
x
BREAKING NEWS

Shkarkimi i Metës pa afat, seanca në Kushtetuese nuk parashikohet as në nëntor, presidenti vijon luftën në prapaskenë

Shkarkimi i Metës pa afat, seanca në Kushtetuese nuk parashikohet as
x

Bota

Çfarë zbuluan hetimet? Gjykata Europiane godet rëndë këtë shtet: Ja përgjegjësi për vrasjen e Litvinenkos!

Çfarë zbuluan hetimet? Gjykata Europiane godet rëndë

Gjykata Europiane për të Drejta të Njeriut i dha një goditje të fortë Rusisë me vendimin e saj të fundit, i cili bën shtetin përgjegjës për vrasjen e ish-zyrtarit rus të sigurisë, Aleksandër Litvinenko në 2006.

Litvinenko, që kishte dalë kundër eprorëve të tij të shërbimit sekret rus, FSB duke i akuzuar publikisht se kishin urdhëruar vrasjen e oligarkut Boris Berezovski, vdiq në Londër pas helmimit me izotopin e rrallë radioaktiv, Polonium 210.

“Rusia ka qenë përgjegjëse për vrasjen e Aleksandr Litvinenkos në Mbretëri të Bashkuar”, thuhet në vendimin e gjykatës.

Moska nuk e ka pranuar asnjëherë përfshirjen në vdekjen e ish-agjentit. 43 vjecari ishte kritik i hapur i presidentit Vladimir Putin. Ai ishte larguar nga Rusia drejt Britanisë ku jetoi rreth 6 vjet përpara se te helmohej në Hotelin Millennium në Londër me çaj jeshil të përzier me një izotop të rrallë radioaktiv.

Sipas hetimeve britanike të vitit 2016, Putini mund të ketë miratuar një operacion të inteligjencës për ta vrarë Litvinenkon. Litvinenko u sëmur ne 1 nëntor të vitit 2006 dhe ndërroi jete disa ditë më vonë.