BREAKING NEWS

“Emra që i njeh e gjithë Tirana, do të tronditen pushtetet”, Lorenc Vangjeli lëshon 'bombën' dhe tregon çfarë do ndodhë së shpejti: Aferë më e madhe se Inceneratorët

“Emra që i njeh e gjithë Tirana, do të tronditen
x
BREAKING NEWS

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin Monika Kryemadhin, sulmon Inceneratorët me faktet publike të Jorida Tabakut

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin
x
BREAKING NEWS

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek dorëheqja për Shkëlzen Berishën, del videoja e Ilir Metës dhe Sali Berishës që po qarkullon me shpejtësi

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek
x
BREAKING NEWS

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/ Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e rëndësishme dhe fatin e frikshëm që e pret Vladimir Putin: Në Shqipëri do krijonte një...

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e tij dhe kundër SHBA, ja pse më 7 korrik rrezikon të përsëritet ‘21 janari’ dhe çfarë e lidh kreun e ‘Foltores’ me Metën

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e
x
BREAKING NEWS

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë të bashkisë, në pranga edhe drejtori i varrezave të Tufinës. Ja skema që përdornin për të vdekurit

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë
x
BREAKING NEWS

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/ Konferencë urgjente nga Komiteti Teknik i Ekspertëve: Po qarkullon nënvarianti i ri i Omicron

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/
x
BREAKING NEWS

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin e Zi, Polonia përgatitet për luftë

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin
x

Bota

FBI zbulon komplotin për të ekzekutuar ish-presidentin amerikan, zbulohen lëvizjet e personit misterioz në fillim të këtij viti dhe si arriti të hyjë në SHBA

FBI zbulon komplotin për të ekzekutuar ish-presidentin amerikan,

Byroja Federale e Hetimit në Shtetet e Bashkuara ka çuar në dështimin e planeve të një shtetasi irakian, për të ekzekutuar ish-presidentin amerikan Goerge W. Bush.

Shtetasi irakian Shihab Shihab, 52 vjeç, i cili jetonte në Shtetet e Bashkuara është akuzuar për një skemë, për të vrarë republikanin duke rekrutuar anëtarë të grupit terrorist të Shtetit Islamik.

Një grup pune për terrorizmin pranë FBI-së ka arrestuar 52-vjeçarin për ndihmë dhe nxitje të komplotit.

Sipas Departamentit të Drejtësisë të SHBA-ve, Shihab dyshohet se udhëtoi drejt Teksasit në fillim të këtij viti për të vëzhguar shtëpinë e ish-presidentit Bush, ndërsa në fund të 2021-shit pranoi mijëra dollarë për të ndihmuar në rekrutimin e anëtarëve të Shtetit Islamik përmes kufirit jugor.

Sipas dokumentit të akuzës, Shihab planifikoi të kontrabandonte katër shtetas të huaj irakianë në Shtetet e Bashkuara me qëllim vrasjen e ish-presidentit Bush në shenjë hakmarrjeje hakmarrje ndaj vdekjeve të irakianëve gjatë operacionit ushtarak në vitin 2003.

52-vjeçari mbërriti në SHBA në vitin 2020 me një vizë vizitori të marrë me ndihmën e një kontraktori irakiano-amerikan pranë ambasadës së Shtetet e Bashkuara, i dënuar për korrupsion.

Irakiani punoi në disa vende pune në Ohio dhe Indiana gjatë kësaj kohe.

Administrata e zotit Bush urdhëroi pushtimin e Irakut në vitin 2003, pas dyshimeve se qeveria e liderit të atëhershëm irakian Saddam Hussein zotëronte armë të shkatërrimit në masë, duke u bërë një kërcënim për Evropën.

Pushtimi i udhëhequr nga SHBA dhe vendet e tjera të NATO-s e zhyti vendin e Lindjes së Mesme në trazira, duke shkaktuar qindra mijëra vdekje dhe valë jostabiliteti që u përhapën në të gjithë rajonin.