BREAKING NEWS

"Na urdhërrojnë shefat të firmosim"/ Avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Nga Enegjitika, te Ekonomia e Shëndetësia, ja kush do i fus në burg punonjësit e administratës

"Na urdhërrojnë shefat të firmosim"/ Avokati i njohur
x
BREAKING NEWS

"Po të mos dilnin përgjimet e Italisë ish-ministri nuk do kapej kurrë", analisti Mërtiri del me deklaratën e fortë: Tahiri i di bëmat e Ramës, ndaj kryeministri nuk e shet dot

"Po të mos dilnin përgjimet e Italisë ish-ministri nuk do
x
BREAKING NEWS

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri", Klodiana Lala denoncon standarin e dyfishtë të gjykatave, avokati i ish-ministrit e 'kërcënon' hapur: Të isha në studio do flisnim ndryshe

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri",
x
BREAKING NEWS

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin ndaj Tahirit: Lirimet para kohe me kusht ndodhin rrallë, nuk do përbënte lajm nëse...

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin
x
BREAKING NEWS

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar nga Basha dhe Alibeaj"? Bardhi flet për 'fatin' e tyre dhe habit me deklaratën: Nuk janë problem i përçarjes

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar
x
BREAKING NEWS

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të ftohtë’ qeverinë: Vendim luksi, thjesht kërkoni një ministër në burg si rezultat të drejtësisë

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të
x
BREAKING NEWS

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Ju tregoj provën e fortë që mund të rikthejë në qeli Tahirin

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del
x
BREAKING NEWS

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat e bujshme nga arrestimi i zyrtares së lartë të Shëndetësisë

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja
x

Bota

Fillojnë ditët e ferrit në Kinë, ja pse Xi Jinping rrezikon të bjerë nga pushteti më 10 dhjetor, presidenti kinez frikë nga hija e një "revolucioni të letrës së bardhë"

Fillojnë ditët e ferrit në Kinë, ja pse Xi Jinping rrezikon

Një fletë e bardhë bosh e ngritur lart. Nuk kishte asnjë mesazh në kartat A4 të shfaqura nga protestuesit kinezë fundjavën e kaluar. E bardha, në Kinë, është ngjyra e zisë, ndërsa faqet pa asnjë shenjë nënkuptonin pamundësinë për të protestuar lirisht kundër politikës rraskapitëse Zero Covid. Më 26 dhe 27 nëntor, dhjetëra mijëra njerëz dolën në rrugë në qytete të ndryshme në të gjithë vendin për të protestuar ndaj masave të rrepta shëndetësore të përdorura nga qeveria për të luftuar pandeminë Sars-CoV-2. Gjithçka u ndez kur një zjarr që shpërtheu në një ndërtesë në Urumqi, Xinjiang, ku dhjetë persona nuk arritën të shpëtonin për shkak të kufizimeve anti-Covid.  Kjo shkaktoi dhunë, trazira në Pekin, Shanghai, Wuhan, Guangzhou dhe megaqytete t tjera. Por çështja e bujshme në këtë mes ishte se disa qytetarë kanë përdorur pretekstin e Covid për të sulmuar edhe Partinë Komuniste Kineze dhe për të kërkuar dorëheqjen e Xi Jinping.

E ardhmja e protestave

Nga tani në javët e ardhshme, gjumi i Xi-t do të përndiqet nga makthe të shumta. Ajo padyshim ka të bëjë me të ardhmen e protestave kundër Covid. Çfarë do të ndodhë me “Revolucionin e fletëve të zbrazëta”, siç është riemërtuar tashmë nga mediat ndërkombëtare? Është e mundur që ajo të shpërthejë si flluskë pas lehtësimit gradual të masave në vend. Por opsioni tjetër është gjithmonë në tavolinë, pra mundësia që gjithnjë e më shumë qytetarë të mund të protestojnë. Dhe jo vetëm për Politikën Zero Covid. Arrestimi i qytetarëve për shfaqjen e një flete të zbrazët, duke kënduar himnin kombëtar, mund të nxisë pakënaqësi të mëtejshme. Sipas ekspertëve të ndryshëm, Xi është mbyllur në një qoshe me duart e veta.

Udhëkryqi i 10 dhjetorit

Fundjava e ardhshme do të jetë diçka si një pikënisje për të ardhmen e protestave kineze. Në të vërtetë, 10 dhjetori është Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut, e cila përkujton miratimin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara (10 dhjetor 1948). Ky ka qenë gjithmonë një takim i ndërlikuar për Partinë Komuniste të Kinës, siç kujton Nikkei Asian Revieë. Më 10 dhjetor 1986, Fang Lizhi, një fizikant, nënkryetar i Universitetit të Shkencës dhe Teknologjisë të Kinës në provincën Anhui, bëri thirrje për asgjë më pak se demokratizimin e vendit. Kërkesa e tij nxiti një lëvizje studentore që u përhap shpejt deri në Pekin dhe Shangai. Hu Yaobang, sekretari i përgjithshëm i atëhershëm i Partisë Komuniste të Kinës, u hoq nga posti i tij një muaj më vonë për reagimin e tij të supozuar të dobët kundër lëvizjes pro-demokracisë. Në fakt, pas incidentit të madh ishte një luftë e ndërlikuar e brendshme për pushtet që përfshinte Udhëheqësin Suprem Deng Xiaoping, i cili emëroi Hu në një rol kyç, ndërsa anëtarët e lartë të Partisë e donin atë në prapavijë. Megjithatë, në vitin 2008, aktivistët e të drejtave të njeriut të udhëhequr nga Liu Xiaobo nxorën Kartën 08 për të përkujtuar 60-vjetorin e Deklaratës. Më shumë frikë, më shumë polemika.

Studentë të shqetësuar

Protestat e fundit mund të ndjekin një model të ngjashëm, vunë në dukje autoritetet, duke iu referuar protestave kundër Covid që kanë shpërthyer edhe në disa kampuse universitare . Kambana më e rëndësishme e alarmit erdhi nga mitingu i studentëve që u zhvillua në Universitetin Tsinghua, alma mater e Xi dhe mburoja e pushtetit. Në fakt, kujtojmë se Chen Jining, ish-presidenti i universitetit, u promovua në Byronë Politike në tetor, për t'u zgjedhur më pas për t'u bërë zyrtari më i lartë i Shangait, duke zëvendësuar Li Qiang (pothuajse me siguri kryeministrin e ardhshëm). Çdo kthim në aktivitetin e shqetësuar të studentëve, si në periudhën midis 1986 dhe 1989, do të përbënte një kërcënim vdekjeprurës për Xi. Megjithatë, autoritetet shpresojnë të ndalojnë Revolucionin e Letrës së Bardhë nëse mund të flasim për një revolucion, brenda 10 ditëve të ardhshme. Pekini nuk do të kufizohet vetëm në forcën brutale. Sido që të jetë, Partia mund të përdorë përdorimin masiv të të dhënave të mëdha për të identifikuar, kontrolluar, gjurmuar dhe prerë "trurin" e protestave, duke mbyllur një sy për të gjithë të tjerët. Ndërkohë, kryesia e partisë e ka vënë vendin në gatishmëri maksimale.