BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Bota

Fillon “lufta e diamanteve të gjakut” mes Rusisë dhe BE, aktivizohet karta që do të shkaktojë një “stuhi” shumë të fortë në Evropë

Fillon “lufta e diamanteve të gjakut” mes Rusisë dhe BE,

Retë e zeza që po grumbullohen në horizont tregojnë se një stuhi e re, e afërt, mund të nisë midis Bashkimit Evropian dhe Rusisë. Pas gazit, naftës dhe mallrave të përditshme, në qendër të vëmendjes në Bruksel tani janë diamantet. Brukseli në fakt po diskuton aktualisht paketën e dymbëdhjetë të sanksioneve kundër Kremlinit, e cila, pasi të miratohet, duhet të ndalojë, për herë të parë, importet e diamanteve ruse në Kontinentin e Vjetër. Problemi është se Moska ka nisur një aksion “dumping”, duke bërë që çmimet e produkteve të çmuara të bien me më shumë se 50%, duke shkaktuar panik në tregun e diamanteve.

Lufta e diamanteve

BE-ja do të donte të ndalonte gurët e gazuar të minierave siberiane nga argjendarët evropianë për të përgjysmuar të ardhurat e Moskës dhe për të ngadalësuar makinën ruse të luftës. Sanksionet e propozuara pritet të ndalojnë importin, blerjen dhe shitjen e diamanteve ruse dhe mallrave të prodhuara nga diamante të tillë duke filluar nga fillimi i vitit të ardhshëm. Për më tepër, plani përfshin kufizime graduale për diamantet ruse të prera në vende të treta si India. Mbi vendimin, Belgjika vendosi kushte për të kufizuar ndikimin në shkëmbimin e diamanteve të Antëerpen, një nga tregjet e saj simbolike. Kushti kryesor përkon me një sistem të saktë të gjurmueshmërisë deri në origjinë, me teknologjinë blockchain. Megjithatë, gjurmueshmëria shkaktoi një reagim nga prodhuesit e bizhuterive kundër paketës së sanksioneve. Prodhuesi De Beers, për shembull, do të kishte ndarë fonde për të punësuar 8 lobistë në Uashington dhe po aq në Bruksel, me qëllim që të ndalonte detyrimin për gjurmueshmërinë totale të tregut, sipas tyre për të kufizuar ndikimet burokratike dhe kostot e tepërta për sektorin. Pas këtyre shqetësimeve, ekziston në fakt një problem edhe më i madh, që ka të bëjë me fabrikat në Botsvana, pikën e origjinës së të gjithë gurëve të saj të çmuar dhe në shtetet e tjera afrikane. Epo, gjurmueshmëria e vendosur mbi gurët rusë do t'i detyronte gjithashtu nxjerrësit e mineraleve afrikanë të luanin “me letra të hapura” dhe ky duket të jetë një hap që shumë pak do të donin ta bënin.

Loja e Rusisë

"Si rregull, rezulton se "me sanksione" shkaktohet një efekt i pjesshëm bumerang: interesat e vetë evropianëve e pësojnë", tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në lidhje me planet e BE-së për të vendosur sanksione ndaj diamanteve ruse. Prandaj, pasi të miratohen sanksionet, një ndarje në treg mund të shfaqet në dy botë të ndryshme, me vendet e G7 dhe BE-së që ndalojnë hyrjen e produkteve të prodhuara në Rusi, ndërsa gurët nga Moska do të mbushin dyqanet e bizhuterive të të ashtuquajturit Jug Global. Nëpërmjet bursave India, Kina dhe Dubai do të vazhdojnë t'i tregtojnë ato, por ndoshta me çmime të ulëta. Tregtarët argumentojnë se, edhe pa sanksione, efektet kanë mbërritur tashmë në Evropë: diamantet ruse, të cilat përbënin rreth 30% të 220 milionë dollarëve të transaksioneve mesatare të AËDC në ditë, tashmë janë zhdukur pothuajse. Marrëveshja për ndalimin e këtyre mallrave pritet në ditët në vijim, siç ka shpjeguar vetë Përfaqësuesi i Lartë i BE-së Josep Borrell, por ende nuk dihet se sa të rrepta do të jenë kriteret.

“Diamantet e gjakut”

Ka një lidhje të drejtpërdrejtë midis blerjes së diamanteve ruse dhe financimit të luftës në Ukrainë," thotë Filip Reyniers, drejtor i IPIS - një institut kërkimor me qendër në Antëerp. "Diamantet ruse duhet të konsiderohen si diamante konflikti." Të njohur edhe si diamante gjaku, diamantet e konfliktit janë gurë të çmuar të shitur për të financuar luftën. Lufta e vazhdueshme do të thotë se Rusia ka nevojë për para. "Rusia është e dëshpëruar për para për të financuar luftën e saj, dhe kjo është arsyeja pse diamantet ruse po bëhen më të lira," thotë Tobias Kormind, drejtor menaxhues i 77 Diamonds, një nga bizhuteritë më të mëdha në internet të diamanteve në Evropë. Ai ndaloi importimin e gurëve të çmuar rusë brenda pak javësh nga pushtimi i Ukrainës, që ka rezultuar në kosto më të larta për biznesin e tijdhe ai beson se pjesa tjetër e industrisë duhet të kishte marrë një qëndrim më të fortë.