BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Bota

Fillon raundi i dytë i zgjedhjeve në Turqi, 60 milionë persona i drejtohen qendrave të votimit

Fillon raundi i dytë i zgjedhjeve në Turqi, 60 milionë persona i

Turqia rikthehet sot në kutitë e votimit për t’i dhënë fund ose zgjatur një dekadë të tretë epokës së Rexhep Tajip Erdogan, i cili kërkon rizgjedhjen në presidencë.

Erdogan, në pushtet prej njëzet vitesh, shihet si favorit në këtë raund të dytë të paprecedentë të zgjedhjeve presidenciale, ku përballet me socialdemokratin Kemal Kilicdaroglu.

Vendotimet sapo janë hapur dhe rreth 60 milionë votues të Turqisë (diaspora tashmë ka votuar) janë të ftuar të zgjedhin midis vizioneve të paraqitura nga kandidatët nga ora 08:00 deri në orën 17:00.

Nga njëra anë, stabiliteti dhe rreziku i devijimit autoritar i zëvendëspresidentit konservator islamik 69-vjeçar në largim, ose, nga ana tjetër, kthimi në sistemin parlamentar të propozuar nga rivali i tij 74-vjeçar, ish-nëpunës i lartë civil.

49.5% e votave të siguruara nga Erdogan, në raundin e parë të 14 majit dëshmuan nëse mbështetjen e gjerë që ai gëzon. Përfshirë votuesit në zonat më të goditura nga tërmeti, i cili la të paktën 50,000 të vdekur dhe tre milionë të zhvendosur.

Nga ana tjetër, Kilicdaroglu, nuk ka qenë në gjendje të përfitojë politikisht, pasi nuk i kaloi 45% të votave në raundin e parë. Kryetari i CHP, Partia Popullore Republikane, e themeluar nga Mustafa Kemal, premtoi “kthimin e pranverës”, rikthimin në një sistem parlamentar, rivendosjen e pavarësisë së gjyqësorit, banka qendrore dhe lirinë e shtypit.

Rezultati i zgjedhjeve presidenciale do të shpallet në mbrëmje dhe do të shqyrtohet me shumë kujdes nga aleatët e Turqisë, veçanërisht në NATO.