BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh me monedhat e tjera? Ja me sa blihen dhe shiten dollari dhe euro ditën e sotme

Çfarë po ndodh me monedhat e tjera? Ja me sa blihen dhe shiten
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Në shtatë ditë janë hapur pesë dosje penale për politikanët e lartë, SHBA ka nisur hetimet për Metën, Berishën dhe...

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Në shtatë ditë
x
BREAKING NEWS

Nga përmendja e emrit të Edi Ramës 6 herë në dosje, te mesazhet dhe takimet me ish-agjentin e FBI, mediat amerikane tregojnë si funksiononte skema dhe publikojnë informacionin që mund të tronditë kryeministrin shqiptar

Nga përmendja e emrit të Edi Ramës 6 herë në dosje, te
x
BREAKING NEWS

27 Janar 2023

27 Janar 2023
x
BREAKING NEWS

Fillove dhe ti si Berisha? Eksperti i ekonomisë shpërthen ndaj deputetes së PS-së: Na sillni fakte dhe jo komente

Fillove dhe ti si Berisha? Eksperti i ekonomisë shpërthen ndaj
x
BREAKING NEWS

SPAK ngre stekën/ Ambasadorja e BE zbulon arsyen e fortë përse zbarkoi në zyrën e Altin Dumanit: Çështje të bujshme që janë hapur dhe nuk mbaron këtu

SPAK ngre stekën/ Ambasadorja e BE zbulon arsyen e fortë përse
x
BREAKING NEWS

A po përgatiten sanksione nga BE për zyrtarët e korruptuar? Ambasadorja Hohmann zbardh të vërtetën

A po përgatiten sanksione nga BE për zyrtarët e korruptuar?
x
BREAKING NEWS

"McGonigal ishte ortak me 25% te një kompani shqiptare", Salianji: Edi Rama sot minimalisht duhet të dorëhiqet

"McGonigal ishte ortak me 25% te një kompani shqiptare",
x

Bota

Fillon strategjia e re Rusisë, ja çfarë zbulon fjalimi bombastik i Vladimir Putinit për armët bërthamore dhe Ukrainën

Fillon strategjia e re Rusisë, ja çfarë zbulon fjalimi

Duke folur në një takim të Këshillit Rus për të Drejtat e Njeriut në Kremlin, Putin tha se Moska do të luftojë "me të gjitha mjetet e disponueshme në dispozicionin tonë" në atë që ai vazhdoi ta quante "operacion ushtarak special", por gjithashtu tha se nuk e sheh urgjentisht të mobilizohen më shumë trupa. Deklarata e Putinit se lufta "mund të jetë një proces i gjatë" përfaqëson një largim domethënës nga retorika e Kremlinit në fillim të pushtimit në shkurt. Por ai tha se Rusia u bë më e madhe duke aneksuar territorin ukrainas. Në shtator, Kremlini shpalli katër provinca të Ukrainës pjesë të Rusisë, të cilat pjesa më e madhe e botës i ka shpallur të paligjshme. “Ky është një rezultat i rëndësishëm”, tha Putin. “Në këto kushte, të flitet për disa përpjekje shtesë për mobilizim nuk ka kuptim. Nuk ka nevojë për këtë për shtetin dhe Ministrinë e Mbrojtjes”, tha lideri rus. Se si Rusia mund të përballet me detyrën e zhvillimit të një lufte të zgjatur pa angazhuar më shumë njerëz për të luftuar është e paqartë, megjithëse Kremlini thotë se shumë nga ushtarët e rekrutuar në shtator nuk e kanë parë ende fushën e betejës. Putin tha se gjysma e 300,000 të thirrurve për të luftuar në Ukrainë si pjesë e draftit janë ende duke u stërvitur jashtë zonave luftarake. Rreth 77,000 rekrutët janë të angazhuar në luftime në Ukrainë, tha ai, dhe të tjerë shërbejnë në njësitë e mbrojtjes territoriale ose ndihmojnë në stërvitje.

Armë nukleare

Putin gjithashtu ka minimizuar mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore, pavarësisht kërcënimeve të tij të fshehura në të kaluarën se ishte një opsion në Ukrainë. Putin hodhi poshtë kritikat perëndimore se komentet e tij të mëparshme mbi armët bërthamore përbënin "tronditje armësh". Pa përjashtuar kategorikisht përdorimin e parë të armëve bërthamore, Putin tha se ai e sheh arsenalin bërthamor të Rusisë si një parandalues , jo një provokim. “Sa i përket idesë se në asnjë rrethanë Rusia nuk do të ishte e para që do të përdorte një armë të tillë, atëherë kjo do të thoshte se ne nuk mund të ishim as të dytët që do ta përdornin atë sepse mundësia për ta bërë këtë në rast të një sulmi ndaj tonë territori do të ishte shumë i kufizuar”, tha ai. “Sidoqoftë, ne kemi një strategji... domethënë, si mbrojtje, ne konsiderojmë armët e shkatërrimit në masë, armët bërthamore, gjithçka bazohet në të ashtuquajturin sulm hakmarrës. Domethënë, kur goditemi, ne kundërpërgjigjemi”, tha Putin Udhëheqësi rus u shpreh se armët bërthamore të Shteteve të Bashkuara gjenden në një numër të madh në tokën evropiane, ndërsa Rusia nuk i ka transferuar armët e saj bërthamore në territore të tjera dhe nuk ka plane ta bëjë këtë, por "do t'i mbrojë aleatët e saj me të gjitha mjetet, nëse e nevojshme." Nuk jemi çmendur. Ne jemi të vetëdijshëm se çfarë janë armët bërthamore. Ne i kemi këto asete, ato janë në një formë më të avancuar dhe moderne se çdo vend tjetër bërthamor, kjo është e qartë. Por ne nuk do ta përdorim këtë armë si një brisk, duke vrapuar nëpër botë”, tha Putin.

Toni imperialist

Putin shprehu një ton imperialist në fjalimin e tij. Ai e krahasoi veten me Pjetrin e Madh, duke vënë në dukje se Rusia kontrollon Detin e Azov, për të cilin luftoi edhe perandori rus, shkruan Instituti për Studimin e Luftës. Kjo referencë në historinë perandorake të Rusisë i pozicionon në mënyrë eksplicite qëllimet aktuale të Putinit në Ukrainë si haptazi imperialiste dhe ende maksimaliste. Putin po kushtëzon audiencën e brendshme të Rusisë që të presë një luftë të zgjatur dhe të vështirë në Ukrainë, ndërsa ai vazhdon të kërkojë pushtimin e një territori shtesë ukrainas. ISË tha se Putini nuk ishte i gatshëm të bënte një pushim të përkohshëm nga luftimet për t'u rigrupuar, siç sugjeroi sekretari i përgjithshëm i NATO-s mund të bënte Kremlini. “Fiksimi aktual i Putinit për vazhdimin e operacioneve sulmuese rreth Bakhmutit dhe gjetkë kontribuon në aftësinë e Ukrainës për të mbajtur iniciativën ushtarake diku tjetër”. Sukseset e vazhdueshme operacionale të Ukrainës varen nga aftësia e forcave ukrainase për të vazhduar operacionet e njëpasnjëshme gjatë gjithë dimrit 2022-2023 pa ndërprerje”, thuhet në njoftimin e ISW.