BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Lifestyle

Njihuni me 3 këshillat që ju duhen për të qenë një prind më i mirë

Njihuni me 3 këshillat që ju duhen për të qenë një

Të qenit prind mund të jetë e komplikuar, dhe çdo fëmijë ka nevoja të ndryshme, por ndjekja e këtyre tre këshillave mund të ndihmojë që puna më e rëndësishme në botë të jetë pak më e lehtë. Këto janë këshilla për një marrëdhënie më të shëndetshme dhe të lumtur me fëmijët tuaj.

1. Bëhuni personi që dëshironi të jetë fëmija juaj

Fillimisht, edhe në një moshë vërtet të re, fëmijët tuaj do të shikojnë dhe mësojnë nga gjithçka që bëni. Ju jeni lidhja e tyre numër një me botën dhe mënyra se si reagoni ndaj situatave të ndryshme mund të ndikojë në mënyrën se si fëmijët tuaj reagojnë ndaj situatave të tyre. Mundohuni të udhëhiqni dhe tregojuni fëmijëve tuaj të njëjtën sjellje dhe qëndrim pozitiv që dëshironi të shihni tek ata.

2. Lavdëroni fëmijën tuaj, jo vetëm veprimin

Kur fëmija juaj bën diçka që ju bën krenarë, mos festoni vetëm veprimin, festoni fëmijën tuaj. Për shembull, nëse e shihni fëmijën tuaj të ndihmojë dikë, thoni “Punë e shkëlqyeshme! Ju jeni një ndihmës i mirë, “dhe jo” Punë e shkëlqyeshme duke ndihmuar! ” Ky ndryshim i vogël në lavdërim do ta mësojë fëmijën tuaj se vepra e mirë është pjesë e identitetit të tij ose të saj. Kur nuk jeni pranë dhe ata duhet të marrin një vendim të ngjashëm, ata mund të kujtojnë se kush janë dhe jo atë që bënë dhe të bëjnë zgjedhjen e duhur.

3. Lëreni fëmijën tuaj të bëjë gabime
Lejimi i fëmijës suaj të bëjë gabime është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’i mësuar atij se veprimet kanë pasoja dhe ngjarja jep një pikë të madhe referimi për mësimet e ardhshme. Për shembull, kur e lini fëmijën tuaj të derdhë një filxhan lëng, mund ta ndihmoni të kuptojë rrëmujën që bën dhe se si lëngu nuk është më atje për t’u shijuar. Në rrethana të tjera, ju mund t’i referoheni mësimit për t’i paralajmëruar ata për sfidat e ardhshme.