Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Fitorja e Trump, flet presidenti i PE: Marrëdhëniet BE-SHBA do jenë të vështira, kjo ishte votë revolte

Postuar: 09/11/2016 - 12:46

Presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz ka deklaruar se marrëdhëniet mes Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës pritet të jenë më të vështira  nën një presidencë të Donald Trumpit.

Në një intervistë me televizionin publik gjerman ARD, Schulz e krahason votën për Trumpin me votimin britanik për t’u larguar nga Bashkimi Evropian, duke thënë se të dyja votat ishin një formë e votës së protestës.

Ministrja gjermane i Mbrojtjes, Ursula von der Leyen i është referuar fitores së Trump si një “goditje e madhe”.

“Mendoj se Donald Trump e di se kjo nuk ishte një votë për të, por një votë kundër Uashingtonit, kundër themeleve”, tha von der Leyen për ARD.

Trump do të bëjë betimin si president i 45-të amerikan më 20 janar për të pasuar Barack Obamën, presidenti i parë afrikanoamerikan. (ATA)

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/05/2019 - 22:18

Presidenti amerikan Donald Trump duket se po shfaq shqetësimin e tij lidhur me një rival të mundshëm që mund ta pengojë atë në rimarrjen e një mandati të dytë për Shtëpinë e Bardhë.

Postuar: 21/05/2019 - 18:06

Kryeministrja britanike, Theresa May ka folur sot për marrëveshjen e re të ‘Brexit’.

Postuar: 21/05/2019 - 16:54

Zv/Kryeministri i Italisë Matteo Salvini është kërcënuar me jetë.

Postuar: 21/05/2019 - 16:05

Një balenë 7-vjeçare u gjet e ngordhur në një plazh në Cefalu, Sicili dhe stomaku i saj ishte i m

Postuar: 21/05/2019 - 15:40

Gjatë mesditës së sotme është shënuar një incident i ngjashëm me protestat e zhvilluara në vendin

Postuar: 21/05/2019 - 15:28

Shirat e rënda në Gjermani kanë shkaktuar përmbytje të shumta, veçanërisht në jug të vendit, du

Postuar: 21/05/2019 - 10:28

Kryeministri ukrainas Volodimir Hroysman ka njoftuar vendimin e tij për të dhënë dorëheqjen.