BREAKING NEWS

PS vijon “luftën”, Presidenti drejt 'fundosjes'/ Zbulohet data e përfundimit të hetimeve për shkarkimin e Metës, ja kur përfundon puna e Komisionit Hetimor

PS vijon “luftën”, Presidenti drejt 'fundosjes'/
x

Bota

Fjalët e fundit të George Floyd pushtuan qiellin e lirë të Amerikës, shndërrohen në parulla të fuqishme manifestuese

Fjalët e fundit të George Floyd, afrikano-amerikanit që vdiq pasi u mbajt nga një oficer policie i Minneapolis, janë bërë parulla të fuqishme për protestuesit në SHBA.

Ndërsa demonstratat kundër brutalitetit të policisë janë përhapur në të gjithë vendin dhe botën, artisti me qendër në Dallas, Jammie Holmes, gjeti një mënyrë të re për t’i bërë të pavdekshme thirrjet e Floyd për ndihmë, duke i valëvitur në qiellin e pesë qyteteve të mëdha.

Fjalët e fundit të George Floyd pushtuan qiellin e lirë të

Gjatë fundjavës, parulla që lexonin “Ju lutem nuk mund të marr frymë” dhe “Ata do të më vrasin” u panë duke zbritur nga aeroplanët sipër Detroit dhe New York City përkatësisht.

Fjalët e fundit të George Floyd pushtuan qiellin e lirë të

Tre të tjerat, janë parë duke fluturuar në Los Angeles, Miami dhe Dallas, në të cilat shkruante “Më dhemb stomaku”, “Më dhemb qafa” dhe “Gjithçka dhemb” – fjalë të dëgjuara në një video të filmuar nga një kalimtar dhe që po qarkullojnë gjerësisht në mediat sociale, shkruan “Telegrafi”.

Fjalët e fundit të George Floyd pushtuan qiellin e lirë të

Floyd u shpall i vdekur menjëherë pas arrestimit të tij të hënën e kaluar.

Oficeri i policisë, Derek Chauvin u pa duke i vënë gjurin në qafën e Floyd për më shumë se tetë minuta, me gjithë kërkesat e tij për “Nuk marr dot frymë”.

Fjalët e fundit të George Floyd pushtuan qiellin e lirë të

Të katër oficerët e përfshirë në incident janë larguar nga puna nga Departamenti i Policisë në Minneapolis, ndërsa Chauvin tani përballet me akuza për vrasje të shkallës së tretë dhe vrasje të shkallës së dytë.

Fjalët e fundit të George Floyd pushtuan qiellin e lirë të

Në një njoftim për shtyp, artisti tha se projekti i tij i hollësishëm ishte frymëzuar nga “nevoja për unitet dhe të kuptuarit se ajo që ndodhi me George Floyd po ndodh në të gjithë Amerikën”.

Më të lexuarat