BREAKING NEWS

Aksion “blic”, Fieri në “shtetrrethim”, FNSH-ja kontrollon makinat luksoze dhe ato me targa të huaja/ Çfarë ka ndodhur?

Aksion “blic”, Fieri në “shtetrrethim”, FNSH-ja
x
BREAKING NEWS

“SHIK-u i Berishës donte të më eliminonte”/ Vjen dëshmia tronditëse nga SHBA, biznesmeni i njohur shqiptar rrëfen si e shpëtoi Arben Kraja

“SHIK-u i Berishës donte të më eliminonte”/ Vjen
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta është interceptuar në trafiqe droge e njerëzish ku dëmtohen interesat e SHBA, ai dhe Berisha i kanë sytë nga Ukraina, synojnë azil në Rusi

Frrok Çupi: Meta është interceptuar në trafiqe droge e
x
BREAKING NEWS

Pas “non grata”-s, Berisha rrezikon sanksione ekonomike, FBI-CIA-DASH bashkëpunim me Thesarin për aferat e emrave në listën e zezë, ja raporti

Pas “non grata”-s, Berisha rrezikon sanksione ekonomike,
x
BREAKING NEWS

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet vendore, nuk ankimoi në Gjykatën Kushtetuese paligjshmërinë e 30 qershorit

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet
x
BREAKING NEWS

Zbardhet lista, ja familjet e kualifikuara për të përfituar kredi të butë në Tiranë, procedurat si veprohet

Zbardhet lista, ja familjet e kualifikuara për të përfituar kredi
x
BREAKING NEWS

“Ai ka video të ngjarjeve kriminale”/ Klodiana Lala nxjerr informacionet ‘bombë’ dhe zbulon kush e ka takuar: Më erdhi me 3 makina të blinduara! Ja ku i ruan pamjet!

“Ai ka video të ngjarjeve kriminale”/ Klodiana Lala nxjerr
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha nxjerr foton ekskluzive për ngjarjen e bujshme kriminale dhe plas deklaratën e fortë: Në tavolinë me Ergys Dashin ishte edhe...

Artan Hoxha nxjerr foton ekskluzive për ngjarjen e bujshme kriminale dhe
x

Bota

Flet doktoresha që zbuloi variantin “Omicron” të Covid: Ju tregoj simptomat dhe cilët persona preken më shpejt

Flet doktoresha që zbuloi variantin “Omicron” të Covid: Ju

Një doktoreshë nga Afrika e Jugut, e cila ishte ndër të parat që zbuloi variantin e ri të koronavirusit “Omicron”, thotë se simptomat janë të lehta dhe pacientët ishin shëruar pa u hospitalizuar.

Angelique Coetzee, kryetare e Shoqatës Mjekësore të Afrikës së Jugut, i tha AFP se kishte parë rreth 30 pacientë gjatë 10 ditëve të fundit që rezultuan pozitivë për Covid-19, por kishin simptoma të panjohura.

“Ajo që i solli ata në spital ishte lodhja ekstreme”, tha ajo duke shtuar se kryesisht simptomat ishin vënë re te pacientët në moshë të re. Pjesa më e madhe e të prekurve ishin meshkuj nën 40 vjeç dhe të pavaksinuar.

Ajo tha se pacientët kishin gjithashtu dhimbje të lehtë të muskujve, gërvishtje në fyt dhe kollë të thatë. Vetëm disa prej tyre kishin temperaturë pak më të lartë.

Ajo tha se përgjithësisht simptomat ishin të lehta, krahasuar me simptomat e rënda të shkaktuara nga variantet e tjera.

Coetzee u shpreh se pati një nxitim që varianti i ri të quhej si tepër i rrezikshëm dhe me mutacione të shumta, ndërkohë që virulenca e tij nuk dihej ende.

Kryesisht viruset evolojnë duke përmirësuar aftësinë për t’u përhapur, por në të njëjtën kohë humbasin aftësinë për të shkaktuar simptoma të rënda.