Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

FMN kërkon plane emergjence nga BE për të përballuar rënien ekonomike

Postuar: 08/11/2019 - 16:56

Evropa dhe Bashkimi Evropian duhet të përgatisin plane emergjence teksa rënie ekonomike shihet në horizont, njoftoi sot Fondi Monetar Ndërkombëtar në vlerësimin e panoramës ekonomike, ku thuhet se rritja ekonomike do të jetë më e vogla që prej vitit 2013.
 
FMN pranon gjithashtu se Banka Qendrore Evropiane nuk ka më municion dhe rreziqet e pasigurisë po shtohen  prandaj vendet evropiane duhet të punojnë së bashku për t’u përgatitur për tronditje ekonomike.
 
 Mes faktorëve të situatës raporti përmend pasigurinë e Brexit, tensionet tregtare dhe rënien në industri e tregti.
"Rritja ekonomike për Evropën pritet të blerë nga 2.3% në vitin 2018 në 1.% në vitin 2019.
 
"Një rekuperim modest parashikohet për 2020, kur rritja mund të arrijë në 1.8%, me rikuperimin e pritur të tregtisë globale”.
 
Raporti përmendte Gjermaninë dhe Holandën mes vendeve që duhet të shtojnë shpenzimet për inkurajimin e rritjes ekonomike.
 
"Vendet me hapësirë të bollshme fiskale duhet të marrin masa për rritjen e prodhimit ndërsa vendet me nivele të rritura borxhi përgjithësisht duhet të vijojnë me procesin e konsolidimit fiskal. Kjo duhet të ndihmojë në riparimin e disbalancave të jashtme”.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 15:37

Organizata militante palestineze me bazë në Gaza, Xhihadi Islamik tha sot se ka ndaluar zjarrin ndaj regjimit të Izraelit pas pranimit të disa prej kërkesave të saj si pjesë e një armëpushimi të ndërmjetësuar nga Eg

Postuar: 14/11/2019 - 15:07

Papa Françesku tha se drejtuesit e kompanive të teknologjisë dhe investitorët, duhet të mbajnë

Postuar: 14/11/2019 - 15:05

Britania mund të humbasë influencën e saj në arenën ndërkombëtare nëse realizohet Brexit.

Postuar: 14/11/2019 - 14:50

Një aksident i rëndë automobilistik nga i cili ka gjetur vdekjen një shofer kamioni 53-vjeçar h

Postuar: 14/11/2019 - 11:33

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së martës teksa një person ka humbur jetën pasi e zuri

Postuar: 14/11/2019 - 10:51

Detaje tragjike janë zbardhur nga aksidenti i rëndë rrugor, që ndodhi mbrëmjen e kaluar në Sllova

Postuar: 14/11/2019 - 09:45

Reperi amerikan Kodak Black është dënuar me 46 muaj burg pasi u deklarua fajtor për akuzat për ar