BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Bota

“Forca më misterioze në univers”, çfarë është “Energjia e Errët”

“Forca më misterioze në univers”, çfarë

Energjia e errët është emri që i është dhënë një prej forcave më misterioze në univers. Ne e dimë se ekziston, pjesërisht, për shkak të vëzhgimit se kozmosi ynë është në proces të copëtimit të vetvetes në shtresat.

Në fund të viteve 1990, dy skuadra astronomësh dolën për të zgjidhur një rezultat. Kozmologët kishin qenë në mosmarrëveshje për më shumë se një dekadë në kërkimin e tyre për të matur sasinë totale të materies dhe energjisë në univers.

Një grup vëzhgimesh nga universi i hershëm sugjeroi se kozmosi ynë ishte i rrafshët, që do të thotë se kishte mjaftueshëm lëndë në të për të rrëshqitur përfundimisht universin tonë në zgjerim në një ndalesë të butë.

Një grup tjetër vëzhgimesh, megjithatë, nënkuptonte se universi ynë ishte i hapur, që do të thotë se nuk kishte pothuajse material të mjaftueshëm për të frenuar një zgjerim të pafund.

Të dy skuadrat matën supernova të largëta: yje që vdesin aq të shndritshëm saqë mund të shiheshin nga qindra miliona vite dritë larg.

Astronomët i përdorën ato supernova për të kuptuar distancat nga galaktikat e tyre pritëse dhe për të përcaktuar se sa shpejt ato galaktika po largoheshin nga ne. Nga atje, ata mund të ndërtojnë një histori të zgjerimit të universit dhe të kuptojnë përmbajtjen totale të lëndës dhe energjisë së kozmosit.