BREAKING NEWS

Rama thirrje Asamblesë së OKB-së: Kthejini sytë nga siguria kibernetike, Shqipëria u sulmua nga Irani

Rama thirrje Asamblesë së OKB-së: Kthejini sytë nga siguria
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x
BREAKING NEWS

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve në spitalin e Fierit dhe mbajtja peng e Xhamisë së Namazgjasë, si ndryshoi qëndrim Edi Rama për gylenistët pasi Erdogan filloi të tërhiqte investimet në Shqipëri

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve
x
BREAKING NEWS

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave të Gylenit, te blerja e dronëve 40 milionë euro nga dhëndri i Sulltanit turk

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave
x
BREAKING NEWS

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim vizitë blic te spiuni Ilir Metaj, ish-Presdeinti distancohet nga “non grata” Sali Berisha

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim
x

Bota

Forcat ruse bombardojnë zonën përreth centralit, zyrtarët ukrainas japin lajmin e mirë: Shpëtuam për mrekulli nga një katastrofë bërthamore

Forcat ruse bombardojnë zonën përreth centralit, zyrtarët

Zyrtarët ukrainas kanë lajmëruar se forcat ruse bombarduan zonën përreth centralit bërthamor më të madh të Evropës për të dytën ditë. Sulmi erdhi disa orë pasi kreu i agjencisë së sigurisë atomike të OKB-së paralajmëroi për “pasoja potencialisht katastrofike”.

Predhat ruse ranë pranë termocentrali atomik Zaporizhzhia të shtunën në mbrëmje, duke plagosur një punëtor, operatori i objektit.

“Këtë herë një katastrofë bërthamore u shmang për mrekulli, por mrekullitë nuk mund të zgjasin përgjithmonë,” tha Energatom.

Moska e ka mohuar të ketë pasur objektiv termocentralin dhe ka fajësuar Kievin për incidentet

Sulmet tregojnë “rrezikun real të një fatkeqësie bërthamore që mund të kërcënojë shëndetin publik dhe mjedisin në Ukrainë dhe më gjerë”, tha të shtunën Rafael Grossi, drejtor i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike.

Veprimi ushtarak rreth Zaporizhzhia, të cilin Rusia e pushtoi në mars, por ende operohet nga punëtorët ukrainas, “është plotësisht i papranueshëm dhe duhet shmangur me çdo kusht,” tha Grossi. “Kjo duhet të ndalet dhe të ndalet tani.”

Të shtatë shtyllat e “sigurisë dhe sigurisë bërthamore të domosdoshme janë shkelur që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt,” tha ai.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha të premten se trupat ruse kishin qëlluar dy herë në termocentral dhe bëri thirrje për sanksione kundër industrisë bërthamore të Rusisë.

Që atëherë, “ne kemi një përkeqësim të ndjeshëm të situatës rreth NPP Zaporizhzhia,” tha ai të shtunën mbrëma në një adresë video. “Terroristët rusë janë bërë të parët në botë që përdorin një central bërthamor për terror.” Të dielën, Zelenskyy shkroi në Tëitter se do të diskutonte situatën me presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel.

“Nuk mund t’ju them asgjë për sulmin e Rusisë në këtë central, sepse nuk ndodhi,” tha Dmitry Polyanskiy, zëvendës përfaqësuesi i përhershëm rus në OKB, të dielën në Times Radio. “Unë mund t’ju them shumë për sulmin ukrainas në këtë fabrikë, e cila është e vërteta.”